BUX 138886.16 -0,44 %
OTP 44840 -0,18 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az export jobban tartja magát

2009. június 9. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Egy, a magyarhoz hasonló, exportvezérelt kis gazdaságban minden fellendülés az import gyorsulásával, vagyis a kereskedelmi hiány bővülésével kezdődik. Emiatt csak fél szívvel lehet annak örülni, hogy az első négy hónapban a külkereskedelmi többlet több mint egymilliárd euróra (323,1 milliárd forint) rúg. Csak áprilisban az aktívum 429 millió euróval (125 milliárd forint) nőtt. Forintban számolva áprilisban a export "csak" 17,8 százalékkal, míg az import 24,8 százalékkal maradt el az előző évi áprilisi forgalomtól. Így január-áprilisban a kivitel csökkenése 16,7 százalékos, szemben a behozatal 20,6 százalékos visszaesésével, vagyis az export-import olló mintegy négyszázalékos volt a kivitel javára. A részletes első negyedéves adatok szerint jelentősen (40 százalékkal) csökkent a gépjárművek behozatala, az energiahordozók importjának volumene harminc százalékkal esett vissza, míg a kiviteli oldalon csak az élelmiszeripar tudott (7,2 százalékos) növekedést elérni, kihasználva a gyenge hazai fizetőeszközt.
Az egyenleg önmagában véve csodálatos, havi több száz millió eurós többletek alakultak ki, ám ez egyértelműen a recesszió gyümölcse - véli Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. A márciusi adatok biztatóak voltak, a visszaesés azonban áprilisban tovább mélyült - így valószínűleg még nincs túl a mélyponton a gazdaság, a második negyed sem lesz sokkal jobb, mint az első, egy számjegyű visszaesés pedig csak az év utolsó hónapjaiban várható. A behozatal erős csökkenése a kisebb importigény mellett az alacsony energiaáraknak is köszönhető - ám ez ma már a múlté. Az olajárak emelkednek, a recesszió viszont maradt, így nem valószínű, hogy folytatódhat ez az erős aktívum. Török szerint az export-import olló a jelenlegi hat százalékról 1,5-3 százalék közzé mérséklődik, ám a külkertöbblet az év végén eléri, sőt kismértékben meg is haladhatja a kétmilliárd eurót - amire a rendszerváltás óta nem volt példa.
Kifejezetten jó hír a jelentős pozitív egyenleg, mivel idén elsősorban a pénzügyi stabilitás megteremtése a cél, szemben a fenntartható növekedés alapjainak megteremtésével, az utóbbi inkább a jövő esztendő prioritása lehet - mondta lapunknak Németh Dávid, az ING Bank elemzője. Az idei év az egész világban a finanszírozásról szól, így amennyiben a magas külkertöbblet fennmarad, komoly meglepetés várható a folyó fizetési mérlegben. Mivel a második félévben a nettó finanszírozási igény csökken - hiszen a költségvetés "orrnehéz" -, a javuló egyensúlyi adatoknak köszönhetően megszűnhet a második félévben a nyomás a forinton - mondta a szakember.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet