BUX 138886.16 -0,44 %
OTP 44840 -0,18 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Túlköltekezett költségvetési szervek

2009. június 8. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Áprilisban még a vártnál is jóval kisebb hiánnyal zárt az államháztartás, ám a májusi előzetes adatok szerint májusban a tervezett többlet lett kisebb. Az ötödik hónap az adóbefizetési csúcs miatt rendre szufficites, emiatt a pénzügyi tárcánál májusra 60,8 milliárd forintos bevételi többletet jósoltak, ezzel szemben a szufficit 35,4 milliárd forint lett. A költségvetési alrendszereknél és a társadalombiztosítási alapoknál többlettel, míg az elkülönített alapoknál 6,5 milliárd forintos hiánnyal zárt a büdzsé, így az államháztartás hiánya 568,7 milliárd forintra csökkent, ami a GDP 2,2 százaléka. Előzetes adatokról lévén szó, a PM sok részletet nem közöl, annyi derül ki, hogy a vártnál kisebb többlet a költségvetési intézmények tervezettnél majd 30 milliárd forinttal magasabb kiadásaival magyarázhatóak.
A pénzügyi tárca áprilisban az államháztartás hiánycélt a korábbi 2,9 százalékról a GDP 3,9 százalékára emelte, ami 993,9 milliárd forint év végi deficitet jelentene, így májusban a hiánycél 57 százalékát már teljesítette a büdzsé. A vártnál gyengébb májusi adat fölírhatja a féléves prognózist, de három héttel ezelőtt a szaktárca még bízott abban, hogy a félévi hiányt 845 milliárd forint alatt lehet tartani.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet