BUX 137814.93 -1,2 %
OTP 44240 -1,51 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem kell eladni az MNV kisebbségi részesedéseit

2009. május 21. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az MNV Zrt. működését szabályozó állami vagyontörvény a kisebbségi részesedésekre 2008 decemberétől értékesítési kötelezettséget ír elő, így többek közt az MNV kénytelen lenne megszabadulni a jelenlegi nyomott értékpapírpiacon az FHB-, az OTP- vagy éppen a Richter-részvényeitől. Az árverések a múlt év folyamán meg is indultak, ám a pénzügyi válság kiterebélyesedésével az aukciókat leállította az állami vagyonkezelő, ám jogi kötelezettsége továbbra is megmaradt.
A jelenleg hatályos szabályozás szerint az állami vagyonkezelő nem is vásárolhatna kisebbségi részesedést cégekben - most ezt a passzust is eltörölné egy füst alatt a vagyontörvény MSZP-s képviselők által szorgalmazott módosítása -, így ad absurdum az OTP-részvények eladása helyett akár az állami részesedés növelésének elvi lehetősége is meglenne. Eredetileg a szocialista képviselők egy olyan javaslatot terjesztettek be, amely a Mol és a Richter esetében szüntette meg volna az eladási kényszert, ám ezt a javaslatot visszavonták. Így most már arról vitatkozhatnak a képviselők, hogy az MNV megkapja-e a cégvásárlási jogot - természetesen abban az esetben, ha ehhez meglesznek az erőforrások. A cégvásárlási lehetőség megteremtése nem jelenti automatikusan, hogy ilyenre sor kerül - hívják fel a figyelmet a vagyonkezelő szakértői -, egy-egy részesedés megvásárlása egyedi (kormány)döntést igényel.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet