BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Júliustól a kamarák intézik a fizetési meghagyásokat

2009. május 21. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Kedden következhet a fizetési meghagyásos eljárásokról szóló törvény részletes vitája, amely a közjegyzők hatáskörébe utalná a nem peres, fizetési meghagyásos eljárásokat. Ezeket az ügyeket jelenleg a bíróságok végzik, a felmérések szerint éves szinten 400 ezret. A javaslat szerint a nem peres eljárásokért a közjegyzők is felelhetnek, így a bíróságokhoz már csak a peres úton érvényesítendő fizetési meghagyások kerülhetnek. Ennek egyik előnye az lenne, hogy a bíróságok mentesülnének egy sor rutinfeladattól, emellett az eljárás maga is sokkal gyorsabb lenne. A bíróságokat harmincnapos ügyintézési határidő köti, ehhez képest a közjegyzők 15 nap alatt lennének kötelesek elvégezni a feladatot.
Ezt a rövidített határidőt azzal magyarázza a jogszabály indoklása, hogy a tapasztalatok szerint az ehhez hasonló, nem peres eljárásokat - többnyire hagyatéki eljárásokat - gyorsan és rugalmasan végzik el a közjegyzők. A kérelmet elektronikusan is be lehet nyújtani, ezt a közjegyzők már be tudják fogadni, ebben az esetben az ügyet három munkanapon belül el kell intézni. A távlati tervek között szerepel a Magyar Országos Közjegyzői Kamaránál egy egységes számítógépes rendszer kiépítése is. E rendszer tartalmazza majd a fizetési meghagyásos eljárásokban tett nyilatkozatokat és iratokat, és adott esetben automatikusan fel is dolgozza. A rendszerhez minden közjegyző hozzáférhet, és az eljárásokat ezen keresztül elektronikusan el is végezhetik. Emellett a kifejezetten emberi közreműködést nem igénylő eljárásokban a rendszer automatikusan is eljárhat - természetesen annak a közjegyzőnek a felelőssége mellett, akihez az adott ügy tartozik. A rendszer kiépítését és beindítását csak jövő nyárra tudja megvalósítani a kamara, így ez a fajta ügyintézés 2010 júliusától indulhat el. Még később, 2011-től lesz általánosan kötelező a vállalkozások számára az elektronikus ügyintézés a fizetési meghagyások esetében. Az elektronikus ügyintézéshez vagy ügyfélkapus regisztráció szükséges, vagy elektronikus aláírás.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet