BUX 138496.80 -0,72 %
OTP 44360 -1,25 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Növelheti a foglalkoztatást az átalakítás

2009. május 20. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nem jár érdemi költségvetési megtakarítással a családtámogatási rendszer szigorítása, ám a foglalkoztatási ráta egyszázalékos növekedését magával hozhatja a gyes, illetve a gyed három évről két évre csökkentése - ha a parlament a jövő héten elfogadja a tervbe vett változtatásokat. A módosítások a szigorú alkotmányos megkötések miatt csak a 2010. április 30. után született gyermekek szüleire vonatkoznak, ugyanis az Alkotmánybíróság döntése szerint a már megfogant gyermekek szociális jogai nem korlátozhatóak. Az anyasági támogatások csökkenése mintegy hetvenezer szülőt érinthet, az ő gyesükön, illetve gyedükön az állam évi 14 milliárd forintot spórolhat meg 2013-tól. A magasabb szociális kiadások, az addigra beérő bölcsődei fejlesztések miatt valódi költségvetési megtakarítással nem számol a kormány a szigorítások után sem.
A valódi hozadéka a szigorításnak a foglalkoztatási ráta egyszázalékos növelése lehet: jelenleg a munkaképes korú lakosság 50,6 százaléka van jelen a munkaerőpiacon, ami hat százalékponttal elmarad az uniós átlagtól. Ugyanakkor a szociális tárca számításai szerint a hetvenezer érintettből mindössze 30-40 ezren térhetnek vissza egy évvel korábban a munkaerőpiacra a foglalkoztatási helyzet miatt - ők teszik ki a foglalkoztatottak plusz egy százalékát. A tervezett szigorítások szerint a gyed a jövőben csak akkor járna kétéves időtartamra, ha legalább másfél éves folyamatos társadalombiztosítási jogviszonyt fel tud mutatni a szülő, ellenkező esetben csak a jóval kisebb összegű gyes jár a gyermek kétéves koráig. A törvénytervezet szerint az eddigi fél évvel szemben minimum egy év biztosítási jogviszony szükséges a gyes-jogosultsághoz - ez a jogosultsági kör négyszázalékos csökkenését jelenti.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet