Megszüntetné a képviselői költségtérítések adómentességét a szocialista Göndör István, javaslata szerint a képviselők díja és pótdíja ugyanúgy adózna, mint minden más önálló jövedelem. A javaslat szerint a költségtérítés számla ellenében lenne igényelhető jövő januártól - ha meglesz a módosításhoz szükséges kétharmad.
Jövő januártól megszűnhet a országgyűlési képviselők javadalmazása körüli purparlé, amely odáig fajult, hogy már-már népszavazást írtak ki abban a kérdésben, hogy kaphat-e képviselő költségtérítést számla nélkül. A szocialista Göndör István arra tesz javaslatot, hogy az eddig költségtérítést felváltó pótlék és lakhatási támogatás adó- és járulékköteles jövedelem lesz, és a lakhatási támogatás számlával igazolandó.
A javaslat szerint a képviselőknek a jövőben továbbra is alapdíj, illetve bizottsági tagságért pótdíj járna - ez adja a tiszteletdíjat. A mostani utazási költségtérítés - amely attól függ, hogy a képviselő lakhelye milyen mesze van Budapesttől - adóköteles pótlékká alakulna, és ezenfelül járna még számla ellenében a lakhatási támogatás.
A javaslat szerint az szja-törvényből törölnék a képviselői költségtérítésre vonatkozó mentességeket, a jövőben az országgyűlési képviselő jövedelme önálló jövedelemként adózna, vagyis annak egy része (tíz százaléka vagy számlával igazolva nagyobb része) költségként elszámolható, vagyis az adóalapot csökkentő tétel lenne. A munkabéren kívül a személyi jövedelemadó-törvény praktikusan minden más (munka)jövedelmet így adóztat, ez a megoldás általánosnak tekinthető.
A törvényjavaslat szerint az új szabályok jövő januártól lépnének életbe, ha azt a parlament napirendjére veszi és kétharmados többséggel elfogadja, erre akár még a nyári szünet előtt sor kerülhet, ha meglesz a politikai akarat a kérdés rendezésére.
