BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Máris puhul az ingatlanadó

2009. május 14. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Még be sem terjesztette a kormány az új, egységes ingatlanadóról szóló javaslatát az országgyűlésnek, a szocialista frakció máris puhítani kezdte. Míg korábban általános adóról volt szó, különböző adótételekkel - ezek között eredetileg még tételes adóról is szó esett -, a legújabb verzió szerint már csak a 30 millió forintnál értékesebb ingatlanok után kellene megfizetni. Erről Bajnai Gordon miniszterelnök beszélt a szocialista frakciónak.
A javaslat szerint az alacsonyabb értékű ingatlanoknál maradna a régi rendszer, vagyis az ad hoc jellegű, jellemzően négyzetméter-alapú adóztatás. Ilyet 420 önkormányzat vet ki magánszemélyekre. A vagyonadóztatás 30 millió forint érték felett indulna, fél százaléknál alacsonyabb kulcs mellett, ötvenmillió forintnál értékesebb ingatlanok után pedig félszázalékos lenne a kulcs.
Valamikor távlati tervként a szocialisták az egyéb vagyonelemeket is megadóztatnák, így a jachtokat, helikoptereket vagy luxusautókat is. A hajók és repülőgépek megadóztatása nem lesz egyszerű, mert ezek általában - a fenntartás és adminisztráció miatt - többnyire cégek és nem magánszemélyek tulajdonában vannak. Persze nem lehetetlen kikutatni, ki használja ezeket az eszközöket, de az adóztatás hatékonysága kérdéses lehet.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet