Még be sem terjesztette a kormány az új, egységes ingatlanadóról szóló javaslatát az országgyűlésnek, a szocialista frakció máris puhítani kezdte. Míg korábban általános adóról volt szó, különböző adótételekkel - ezek között eredetileg még tételes adóról is szó esett -, a legújabb verzió szerint már csak a 30 millió forintnál értékesebb ingatlanok után kellene megfizetni. Erről Bajnai Gordon miniszterelnök beszélt a szocialista frakciónak.
A javaslat szerint az alacsonyabb értékű ingatlanoknál maradna a régi rendszer, vagyis az ad hoc jellegű, jellemzően négyzetméter-alapú adóztatás. Ilyet 420 önkormányzat vet ki magánszemélyekre. A vagyonadóztatás 30 millió forint érték felett indulna, fél százaléknál alacsonyabb kulcs mellett, ötvenmillió forintnál értékesebb ingatlanok után pedig félszázalékos lenne a kulcs.
Valamikor távlati tervként a szocialisták az egyéb vagyonelemeket is megadóztatnák, így a jachtokat, helikoptereket vagy luxusautókat is. A hajók és repülőgépek megadóztatása nem lesz egyszerű, mert ezek általában - a fenntartás és adminisztráció miatt - többnyire cégek és nem magánszemélyek tulajdonában vannak. Persze nem lehetetlen kikutatni, ki használja ezeket az eszközöket, de az adóztatás hatékonysága kérdéses lehet.
