A MÁV-nak május 28-áig kell elkészítenie és a közlekedési tárcának átadnia a gazdálkodásával kapcsolatos számításokat, támogatási igényeket és az esetleges költségcsökkentési terveket. Ezt követően indulhatnak meg az egyeztetések a minisztérium és a vállalat között azzal kapcsolatban, hogy miként lehetne átalakítani a vasúttársaság gazdálkodását. A Bajnai-kormány, támaszkodva a Reformszövetség javaslataira, jelentősen megkurtítaná a MÁV költségvetési támogatását - ez évente 200 milliárd forint körül alakul.
A válságkezeléssel kapcsolatos elképzeléseit kormányhatározat formájában hirdeti ki a kormány, majd megalkotja a részletes intézkedési tervét; a javaslatokat várhatóan már a tavaszi ülésszakon beterjesztik. A MÁV-val kapcsolatban nemcsak a gazdálkodási kérdésekről kell határozni, hanem a kedvezményekről is. A vasúttársaság statisztikái szerint az utasok negyede vonatozik ingyen - nem a bliccelők számáról van szó -, a fizető utasok közül pedig mindössze 11 százalék fizet teljes árú díjat. A legtöbben persze a bérletes kedvezményben részesülnek, a tanulói és dolgozói bérletesek együtt az utasok felét teszik ki.
A MÁV saját, korábbi felmérése szerint az idén kilencmilliárd forint extra költségmegtakarítást tud elérni a vasúttársaság. Ez már a néhány évvel korábban betervezett kiadáscsökkentő intézkedéseken felül értendő, ami tavaly 11 milliárd forint volt. Ezenfelül azonban nem lehet a vasúttársaságtól forrást elvonni - hangsúlyozta Heinczinger István, a társaság vezérigazgatója egy korábbi sajtótájékoztatón. A MÁV a környező vasúttársaságokhoz képest egyáltalán nincs túlfinanszírozva - mondta, hozzátéve: a finanszírozással kapcsolatban az a legnagyobb probléma, hogy ad hoc jellegű. Jellemzően négyévente juttat a mindenkori kormány egyösszegű támogatást a társaságnak, holott kiszámítható és egységes támogatási rendszerre volna szükség.
