A Fidesz szerint nem kell sokat okoskodni az ingatlanadóval kapcsolatban, mivel azt úgyis eltörlik, ha 2010-ben megnyerik a választásokat - erről Kósa Lajos fideszes képviselő, Debrecen polgármestere beszélt. A szocialista frakció tegnap vitatta meg az új adócsomagot a miniszterelnökkel, aki nem árult el részleteket a tárgyalásokról, csak annyit jegyzett meg: érdemi beszélgetés folyik.
Sávos ingatlanadóban gondolkodik a kormány, a Népszabadság információi szerint lakóingatlanok esetében 30 millió forintos értékig 0,25 százalék lenne a kulcs, afölött pedig fél százalék, nem lakóingatlanok esetében pedig egy százalék. Ez azt jelenti, hogy a magyarországi lakások túlnyomó többsége után az alacsonyabb kulcsot kell megfizetni - akárhogyan is állapítsák meg az ingatlanadó alapját. A besorolást az önkormányzatok végzik majd, amit azonban a tulajdonosok felülbírálhatnak.
Egyelőre nem lehet megbecsülni, mekkora lesz az átlagos adóalap, ebből következően pedig az adó, ám az adhat valamilyen támpontot, hogy a januártól bevezetett jogszabály-módosítás, amely húszmillió forintos ingatlanértékig eltörölte az öröklési illetéket, lényegében adómentessé tette az ingatlanöröklést. Ennek alapján egy húszmillió forintra értékelt ingatlan esetében az adó ötvenezer forint lenne. Kérdéses, hogyan oldja meg majd a 30 millió forintos határnál a jogszabály a félszázalékos kulcs belépését. Ez automatikus nem lehet, hiszen akkor egy 31 millió forintos ingatlan után kétszer akkora lenne az adó, mint egy 29 millió forintos után, ez pedig legalábbis aggályos. Ha a jövedelemadózáshoz hasonló sávos rendszert javasol a kormány, akkor az adó egy negyvenmillió forintra értékelt lakóépület esetében 125 ezer forint lenne, egy százmillió forint értékű esetében pedig 400 ezer forint.
Az ingatlanadóból összesen több mint 200 milliárd forintot remél a kormány. Ez azt jelenti, hogy tisztán százmilliárd forintra tehető a pluszbevétel, a fennmaradó százmilliárd forint ugyanis a beolvasztandó egyéb, ingatlanokat érintő adókból már most is befolyik. Ebbe a körbe tartozik a telekadó, a kommunális adó, az építményadó és az idegenforgalmi adó is.
A várhatóan május végén parlament elé kerülő, 2010-es módosításokat tartalmazó adócsomag úgy vezetné be az ingatlanadót, hogy azt jövő tavasszal már meg is kellene fizetni. Bajnai Gordon miniszterelnök szerint ezzel egyébként az átlagjövedelműek nem veszítenének semmit, hiszen a jövőre életbe lépő jövedelemadó-átalakítás sokkal többet hagy majd náluk, mint amit elvisz az ingatlanadó. A jövedelemadó alacsonyabb, 18 helyett 17 százalékos kulcsa ötmillió forintig tolódik ki, afölött pedig 36 helyett 32 százalékot kellene fizetni. A miniszterelnök egyébként egy tegnapi televíziós interjúban az ingatlanadóval kapcsolatban kifejtette: aki olyan lakásban lakik, amit nem tud fenntartani, az költözzön kisebbe.
