BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az áfaemelés csak a feketézőket segíti

2009. május 11. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Több ágazat mellett a zöldség-gyümölcstermelők is attól tartanak, hogy az áfaemelés hatására tovább nőhet szektorukban a feketén értékesített áruk aránya. Ez hosszú távon is árt a legálisan működő termelők, tészek és feldolgozók esélyeinek, hiszen a csökkenő vásárlóerő miatt egyébként is visszaeső kereslettel, a kereskedelmi láncok részéről erősödő árcsökkentési nyomással, illetve a 25 százalékra növekvő áfa továbbhárításával kell szembenéznie mindkét ágazatnak.
A friss zöldségek és gyümölcsök értékesítésében jelenleg 30-50 százalékra tehető a feketekereskedelem aránya, ez most még 10-15 százalékkal nőhet. A terméktanács kérte ugyan, hogy a friss zöldség-gyümölcs is bekerülhessen a kedvezményes 18 százalékos áfakörbe, de értésükre adták, hogy idén erre nincs mód - a jövő évről azonban tárgyalhatnak.
A tervezett intézkedés a legális kereskedők és a tészek helyzetét rontja majd - közölte Ledó Ferenc, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke, a DélKerTÉSZ elnöke. Egyszerűen nem versenyképesek a tészek a számla nélkül, helyben fizető, telephely és működési engedély nélküli "kereskedőkkel", még akkor sem, ha a termelési szerződésekben szereplő kéthetes fizetési határidőt teljesíteni is tudják, mivel nincs lehetőségük arra, hogy az áfát "megosszák" a termelőkkel.
A jogszabályt úgy alkották meg, hogy változatlanul hagyták az áfa-visszaigénylésre nem jogosult őstermelők 12 százalékos kompenzációját - hívta fel a figyelmet a terméktanács. Márpedig ha ez az emelkedő áfa mellett nem változik, akkor az eddig legálisan működők is a fekete- és szürkezóna felé csúszhatnak. Az is megoldás lett volna, ha úgy változtatják meg a rendszert, hogy az egyéni vállalkozókhoz hasonló áfaszabályokat kelljen teljesíteniük a zöldség- és gyümölcstermelőknek, és megszűnik a kompenzáció - mondja Ledó Ferenc. Így azonban mindenképpen az ellenőrzések szigorítására lesz szükség ahhoz, hogy az ügyeskedőket kiszűrjék. A termelőket az alapanyagok, a műtrágya, a növényvédő szerek beszerzésénél is negatívan érinti az áfaemelés, mivel a költségeik növekednek, amit aligha tudnak majd az átadási áraikban érvényesíteni.
Már március-áprilisban is akciózni kellett láncoknál - számol be saját, tavaly hárommilliárd forintos forgalmat lebonyolító szövetkezete tapasztalatairól Ledó Ferenc. Az exportpiacokon is érződik a keresletcsökkenés: Németországból kevesebb megrendelés érkezik, mint tavaly - változatlan árak mellett. Az időjárás eddig kedvezett az ágazatnak, és mivel sok termelő a válság ellenére is kiültette a tavalyi mennyiséget, szerinte több növénynél is túltermelési problémák lesznek, főleg azok kerülnek majd bajba, akiknek nincs előre megkötött felvásárlási szerződésük. Ha pedig apad az idei jövedelem, a jövő évi termelést aligha tudják a kisebb termelők megfinanszírozni, így azonban tovább csökken az értékesíthető árualap. Ráadásul mivel a feldolgozóipar is nehezebben jut forgóeszköz-finanszírozáshoz, tovább nőnek a fizetési határidők, ami ismét csak a rögtön fizető feketezóna felé nyomja az ágazatot.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet