BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hamarabb akar teljes agrártámogatást a régió

2009. május 4. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A gazdasági válság miatt Magyarország kezdeményezni fogja az EU-nál, hogy még 2013 előtt érje el a régi EU-tagok agrártámogatási szintjét - jelentette be Gráf József mezőgazdasági miniszter. Bár a kezdeményezéshez a visegrádi országok mellett Bulgária és Románia is csatlakozott, szakértők szerint kicsi az esély arra, hogy áttörést érjenek el. A 2013-2020 közötti támogatási időszak közös agrárpolitikájának (KAP) vitája már elkezdődött, Magyarországnak a 2011. első félévi EU-elnökség alatt lehetősége lesz a közösségi politikák alakulásának jelentősebb befolyásolására - feltéve, ha sikerül világosan és egyértelműen meghatározni az ország érdekeit. A KAP 2013 utáni reformját csak úgy tudjuk elfogadni, ha az agrárpolitika továbbra is erős, offenzív marad és megtartja legalább a jelenlegi agrár-költségvetési szintet - mondta lapunknak a miniszter. Gráf szerint a magyar mezőgazdaság versenyképességének megalapozásához még legalább egy olyan támogatási időszak kell, ami elsősorban a termelést fejleszti. A szaktárca nem támogatja az e célra szánt pénzek vidékfejlesztésre történő nagyobb arányú átcsoportosítását, illetve a közvetlen kifizetések arányának csökkentését. A pályázatoknál megszokott társfinanszírozás kiterjesztését azért ellenzik, mert a válságban kiderült, hogy az új tagok ezt nem mindig tudják fedezni, márpedig ezáltal konzerválódhat a különbség a tehetősebb és a felzárkózó tagállamok között.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet