Tegnap megszavazta az országgyűlés az adótörvényeket, pontosabban azokat a javaslatokat, amelyek az idei évre vonatkoznak. A következő évekről szóló javaslatra egyelőre csak a kormányfő által nyilvánosságra hozott ötletelés alapján lehet következtetni, elvileg a következő napokban várható a törvénymódosító javaslat benyújtása.
A most átment csomagban egyebek mellett szerepel az áfa kulcsának 25 százalékra emelése és egy középső, 18 százalékos kulcs beiktatása. A kedvezményes körbe a tejtermékek (a túró és a sajt kivételével), a gabonafélékből készített élelmiszerek tartoznak, emellett pedig a távhő áfája lesz alacsonyabb. Az áfakulcsok júliustól változnak, kivéve a távhőt, ami csak augusztustól lesz 18 százalékos - egy uniós engedélyezési procedúra miatt. Ez azt is jelenti, hogy a távhő áfája egy hónapra 25 százalékos lesz.
Az áfaemelés mellett szintén megszavazta a parlament a szocpol felfüggesztését és a táppénz mértékének csökkentését. Ezek szerint két évnél hosszabb biztosítási jogviszony esetében a bér 70 százalékáról 60 százalékára, míg rövidebb időszak esetén 60 százalékról 50 százalékra csökken a táppénz összege. A munka törvénykönyve szerint járó 15 napos betegszabadság idején pedig az eddigi 80 százalék helyett a bér 70 százaléka jár.
A családi pótlék adóterhet nem viselő járandósággá alakult volna szeptembertől, vagyis maga nem adózott, de az adóalapba beleszámított volna - szocialista nyomásra azonban ez csak januártól lép életbe. A családi pótlékot a szülőknek fele-fele arányban kell beleszámítaniuk, az egyedülálló szülőknek viszont csak a pótlék felét kell alapul venniük.
A korábban megígért, és sokak által már be is tervezett járulékcsökkentés is júliustól lép hatályba, ezek szerint a minimálbér duplájáig 27 százalékra csökken annak mértéke. Ehhez a Start-kártyákra vonatkozó kedvezmény is igazodik, vagyis a támogatás mértéke is csökken. Szintén korábbi ígéret volt a jövedelemadó sávhatárának 1,9 millió forintra emelése, ami néhány ezer forint pluszt jelenthet legfeljebb.
