BUX 139893.91 0,19 %
OTP 45880 -0,2 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újra nagyot ugrott a munkanélküliség

2009. április 28. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bár tavaly októberben és novemberben még nem nőtt a munkanélküliségi ráta, az év utolsó hónapjától kezdődően gyorsuló ütemben emelkedett a mutató: 2009 első három hónapjában átlagosan 9,7 százalékra. A korábbi elemzői várakozásoknak megfelelő adat régen nem látott romlást jelent, ugyanis 1,7 százalékponttal haladja meg az előző negyedévit és az egy évvel korábbit egyaránt - derül ki a KSH legújabb adataiból. Amíg 2007 közepén még 300 ezer alatt volt az állástalanok száma és hét százalékon állt a munkanélküliségi ráta, azóta a helyzet eleinte fokozatosan romlott, tavaly november óta felgyorsultak a folyamatok: most már 403 ezren vannak munka nélkül.
Szakértők szerint az állástalanok száma a következő hónapokban valószínűleg tovább emelkedik, azonban továbbra is kérdés, hogy a munkanélküliségi ráta tíz százalék fölé megy-e. A recesszió hatására a munkaerő-kínálat 2009-ben bővül, mert a munkavállalási korú inaktívak, tartós munkanélküliek mellett megjelenik a kínálati piacon a frissen elbocsátottak több tízezres tábora is. A február-márciusi felfutás oka, hogy a tavaly október óta bejelentett elbocsátások utáni felmondási idő letelt, így ez is rontja a KSH által látott munkanélküliséget. Potenciálisan növeli a kínálatot az előrehozott nyugdíjba vonulás feltételeinek 2009 elejétől életbe lépett szigorítása is: ennek hatására két női korcsoport nem tud kivonulni a munkaerőpiacról.
A márciusi romlás ellenére nem várom, hogy áprilisban és májusban a munkanélküliségi ráta elérné a tíz százalékot, ez legkorábban az őszi hónapokban következhet be - mondta lapunknak Rózsa Gergely, az Ecostat kutatója. Véleménye szerint ugyanis a beinduló szezonális foglalkoztatás és a közmunkák jótékonyan hatnak a mutatókra. Az adatok alapján a munkanélküliség helyett csak kevesen menekültek az álláspiacról és lettek inaktívak. Amíg ugyanis az utóbbi egy évben az állástalanok száma 70 ezer fővel, 403 ezerre nőtt, addig a foglalkoztatottak létszáma csak 80 ezer fővel esett vissza, az inaktívaké pedig 10 ezer fővel lett kisebb. Az OTP Bank elemzési főosztálya szerint az inaktivitásba vonulók kisebb aránya pozitív lehet a középtávú növekedési kilátások szempontjából.
Már nem csak a képzetlen, illetve a határozott időre szóló szerződéssel foglalkoztatottak munkahelye szűnik meg, a fejlett régiókban álláskeresőként regisztrált szakképzett dolgozók száma is növekszik - mondta Soós Adrianna, a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal (FSZH) főigazgató-helyettese. A diplomásokat még nem sújtja teljes mértékben az elbocsátási hullám, de már ők sincsenek biztonságban. Mára már nemcsak a piacvesztés által közvetlenül sújtott feldolgozóipari ágazatokból kérnek segítséget a cégek a munkahelyek megtartásához, hanem valamennyi ágazatból. A hátrányosabb helyzetű régiókat eddig kevésbé érintette az elbocsátási hullám, de márciusban már a Dél-Alföldről is nagyobb mértékű leépítési szándékot jeleztek.
A hivatal rövidesen tanácsadást indít munkajogi kérdésekről, illetve a részmunkaidős foglalkoztatás lehetőségeiről - a szolgáltatásnyújtásra közbeszerzésen keresnének szakértőket. Az OFA-pályázatokon elnyert munkahelymegtartó támogatások, illetve az azokra fölvehető 25 százalékos előleg kifizetésével kapcsolatban elmondta, hogy legkorábban a szerződéskötést követő egy hónap múlva folyósíthatják a cégeknek.

Domokos László
Domokos László
Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet