Semmilyen konkrétumot nem volt hajlandó elárulni terveiről Varga Zoltán frissen kinevezett önkormányzati miniszter tegnapi bemutatkozó sajtótájékoztatóján. Annak ellenére sem, hogy a kormány válságkezelő intézkedései között alapvető elem az önkormányzati rendszer hatékonyabbá tétele - pontosabban a költségek csökkentése.
A miniszter annyit mondott, hogy "az önkormányzati rendszerben egyszerre van jelen a pazarlás és a hiány", majd hozzátette: ennél mélyrehatóbban egyelőre nem tud nyilatkozni a kérdésben. Ennek nyilvánvalóan nem az volt az oka, hogy a kormánynak vagy a tárcának nincs még konkrét elképzelése, Jauernik István szakállamtitkár ugyanis szolgált némi információval arról, hogy milyen típusú kiadáscsökkentésekben gondolkodik a kormány.
Példaként említette például azt, hogy nem maradhat meg változatlanul egy olyan szabályozás, amely legalább valamilyen szinten ne az önkormányzati büdzséhez igazítsa a polgármesterek díjazását. A szakállamtitkár szerint ugyanis van olyan önkormányzat, ahol a büdzsé tíz százalékát teszi ki a polgármester díjazása, s ez leginkább a szabályozás hibája. A kormány tervei között az is szerepel, hogy bizonyos feladatköröket elvegyenek az önkormányza-toktól: idetartoznak például az építésügyi hatósági feladatok, amit jelenleg négy-ötszáz önkormányzat végez.
