Bizottsági módosító javaslatban terjesztette be a Bajnai-kormány a nyugdíjrendszert érintő szigorítási javaslatait, ami túlmutat a Gyurcsány-kormány által javasolt szigoron. Várhatóan 2012-től a jelenlegi 62 évről 65 évre emelkedik a nyugdíjkorhatár - fokozatosan, évente fél esztendővel -, így 2018-tól lesz egységesen 65 év a nyugdíjba menetel első lehetséges időpontja. Továbbra is mód van a korhatár előtti nyugdíj abban az esetben, ha legalább 40 év járulékfizetéssel rendelkezik a biztosított, ám a korhatár előtti nyugdíjazást továbbra is a nyugdíjra csökkentésével "bünteti" a társadalombiztosítás.
Szigorodnak a nyugdíjemelés szabályai is: jelenleg a nyugdíjemelés mértékét felerészt az infláció, felerészt a nettó keresetemelkedés alapján számítják ki (ez az úgynevezett svájci index), a jövőben ezt a gazdasági növekedés mértékéhez is kötik. Amennyiben a gazdasági növekedés üteme nem éri el az évi három százalékot, akkor csak az inflációval korrigálják a nyugdíjak értékét, 3-4 százalékos növekedési sávban 20 százalékos súllyal már figyelembe veszik a nettó keresetek emelkedését is. A jelenlegi svájci indexálást csak az öt százaléknál nagyobb növekedésű években veszik elő a nyugdíjemelés kiszámításához.
