Varga Istvánt, a Shell Hungary egykori elnök-vezérigazgatóját jelöli gazdasági miniszternek a miniszterelnök - jelentette be a kormányülést követően Budai Bernadett kormányszóvivő. Bajnai Gordon első jelöltje a gazdasági miniszteri posztra Vahl Tamás, az SAP Hungary korábbi vezetője volt, ám a jelölés után a Transparency International magyar tagozata hívta fel a figyelmet, hogy a céget kartellezés miatt több alkalommal is megbüntette a Gazdasági Versenyhivatal. Ezt követően - a hivatalos verzió szerint - Vahl Tamás visszalépett a miniszterjelöltségtől.
A kormányfő most biztosra ment, hiszen a közgazdász Varga István sok társadalmi kötelezettsége mellett a Transparency International hazai csoportjának tanácsadója is, tavaly év végéig a Shell Hungary Zrt. igazgatósági elnöke, korábban vezérigazgatója volt, közel két évtizedig dolgozott a cégnél. A miniszterjelölt jelenleg a Magyar üzleti tanács a fenntartható fejlődésért egyesület elnöke, tagja a Magyarországi Brit Kamara vezető testületének és az Autonómia Alapítvány kuratóriumának. Vargát, aki a brit kereskedelmi kamara elnöki tisztét háromszor is betöltötte, a közelmúltban a brit-magyar kapcsolatok fejlesztése terén végzett munkájáért brit birodalmi érdemrenddel jutalmazták.
Varga István gyors parlamenti meghallgatást követően akár már a jövő hét elején leteheti a miniszteri esküt és átveheti Bajnai Gordon korábbi tárcáját.
