Személyi változások természetesen lesznek a tárcánál - mondta a Napinak Herczog László szociális és munkaügyi miniszter, például az ő korábbi szakállamtitkári posztjára napokon belül várható az utód kinevezése. A korábbi takarékossági intézkedések során a tárcától elvont összeget nem a működési vagy bérköltségekből, hanem a célelőirányzatokból zárolták a költségvetés számára. A Bajnai-kormány takarékossági intézkedései között nem esett szó a munkaügyi minisztériumot érintő létszámleépítésről - válaszolta érdeklődésünkre a miniszter -, de az SZMM feladatai az utóbbi időben olyannyira megnövekedtek, hogy nem is látna lehetőséget erre a hatékonyság veszélyeztetése nélkül. Egyebek között ezért is ellenezte Herczog a négynapos munkahét államigazgatásbeli bevezetésének ötletét már korábban is.
A bérre fordítható költségvetési keret növekedését tiltó, kormányprogramban szereplő intézkedés egyébként nem ösztönzi a létszámcsökkentéseket. A közszférából nyugdíjba vonulók helyének föltöltése persze nem szükségszerű, főleg akkor, ha a munkavállaló korábbi feladatai szétoszthatóak - az így megspórolt bérből ki lehet pótolni a megmaradtak illetményét. A 13. havi fizetések megszüntetését olyan kényszerintézkedésnek tartja az új miniszter, ami a költségvetési szféra munkaerő-megtartó képességét tovább gyengíti és komoly gondokat okozhat az egyébként is munkaerőhiánnyal küzdő ágazatokban, például az egészségügyben. A döntés megszületésekor azonban a kisebb és a nagyobb rossz között kellett választani - tette hozzá Herczog László. Az év eleji, a minisztérium költségvetését érintő négymilliárd forintos elvonást létszámleépítés nélkül ki tudta gazdálkodni az agrártárca, a háttérintézményeket utasították szigorúbb gazdálkodásra, takarékosságra - mondta a Napinak Dékány András, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szóvivője. Az FVM-től a négymilliárd mellett további 33 milliárd forintot vontak el a költségvetési takarékosság jegyében, ez az uniós közvetlen agrártámogatások nemzeti kiegészítése lett volna. Dékány szerint a közszféra bérügyeit érintő változásokat és azok hatásait egyelőre nem lehet megítélni.
