BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újraindulhat a vita az adómentes természetbeni juttatásokról

2009. április 21. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kormány csütörtökön nyújtja be azokat a módosítókat, amelyek kiveszik a parlament előtt lévő adócsomagból a 2010-re vonatkozó elemeket, mert most az idén esedékes ügyeken kíván minél gyorsabban túl lenni. Erről Oszkó Péter pénzügyminiszter beszélt az adótörvények általános vitája során miniszteri expozéjában. Ezek szerint pár hét múlva új 2010-es adócsomaggal áll elő a Pénzügyminisztérium, ebben a jövőre és a közép-, hosszú távra tervezett intézkedések szerepelnek majd, így például az összbruttó, a kedvezmények szűkítése, illetve a jövedelemadó sávhatárának kitolása.
Ez azt is jelenti, hogy újraindulhat a vita az adómentes juttatások tervezett megadóztatásáról is. Az eredeti ötlet az volt, hogy az adómentes juttatások fele után a normál természetbeni juttatások adóterheit kelljen megfizetni, vagyis az értékre vetítve 105 százalékot. Ez 30 ezer forint adómentes juttatás esetében 7500 forint körüli adóterhet jelent.
Elvileg ez a szigorítás megmarad, ám a tegnap nyilvánosságra került válságkezelő program hivatalos verziójának erre utaló elemei legalábbis engedékenyebbnek tűnnek, mint a korábbi elképzelés. A programban ugyanis csak annyi szerepel, hogy "vizsgálandók egyes adómentes természetbeni és pénzbeli juttatások adó alá vonásának lehetőségei", vagyis nincs egyértelműen deklarálva az összes mentes juttatás adóztatása.
A legnagyobb vitát az üdülési csekk és az étkezési utalványok adó alá vonása gerjesztette: ezt az Országos Érdekegyeztető Tanács munkavállalói és munkaadói oldala egyaránt elutasította, de összességében nem is volt olyan civil szervezet, amely egyetértett volna egy ilyen típusú adóztatással.
Az MSZP javaslatára máris puhulni látszik az idénre tervezett szigorítás, a párt ugyanis azt javasolja, hogy a családi pótlék csak jövőre legyen az összevont adóalap része - eredetileg szeptembertől lépne hatályba a szigorítás. A párt egyébként azt szeretné, ha a családi pótlék rendszere valamilyen módon rászorultsági elven működne, erről Kovács Tibor képviselő beszélt a távirati irodának.
Ellenzéki politikusok sorra nyújtják be a módosító indítványokat a javaslattal kapcsolatban: ezek egy része olyan passzusokra vonatkozik, amelyeket elvileg csütörtökön visszavon a kormány, más részük pedig a még be nem nyújtott, háromkulcsosra tervezett áfa szabályozását érintik.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet