Áprilisban lényegesen kisebb deficittel számol a tárca, összesen 96,6 milliárd forint lesz a hiány, ám az e havi kiadásokat hatvanmilliárd forinttal megterheli a májusi bérek kifizetése, amire a május elsejei ünnep miatt lesz szükség. Az első félévben 892,7 milliárd forintos deficitet vár a PM, ami 3,4 százalékos GDP-arányos hiányt jelent, ez viszont magasabb az egész évre tervezett 2,9 százalékos hiánynál. Így a második félévre többletet vár az tárca - amit az eddig meghozott kiadáscsökkentő intézkedések biztosítanak.
Tavaly a második félévben 186 milliárd forint hiány keletkezett, most azzal számolnak, hogy a második félévben 155 milliárd forint többlet keletkezik, így teljesíthető lesz a háromszázalékos hiánycél. Mivel a Bajnai-csomag kiadáscsökkentő intézkedései - 13. havi nyugdíj, lakástámogatások visszavonása, a közszféra bérpótlékának megszüntetése - a második félévben fejtik ki hatásukat, így elérhető lesz a deficitcél - mondta a Pénzügyminisztérium szakállamtitkára. Kérdésre válaszolva Várfalvi elmondta, a pénteki OÉT-tárgyalásokra a kormány nem merev állásponttal érkezik. A Bajnai-csomagon belül van mozgástere a kormánynak, a lényeg, hogy a keret nagysága ne változzon - mondta a szakállamtitkár.
A tárca végleges makrogazdasági prognózisa májusra készül el, a mostani tervek szerint a reálbérek három százalékkal mérséklődnek. Az eredetileg számolt egyszázalékos gazdasági csökkenés helyett most 5,5-6 százalékos GDP-visszaeséssel számol a Pénzügyminisztérium. A kormány ezért hozott kiadáscsökkentő intézkedéseket összesen 350-400 milliárd forint értékben. Így a mostani prognózis 2,8 százalékos pénzforgalmi és 2,9 százalékos (önkormányzatokkal számított) eredményszemléletű hiánnyal számol - mondta Várfalvi István.
