Idén az állattenyésztők is csak földterülettel együtt kaphatják meg a nemzeti kiegészítő támogatásokat - hívja föl a figyelmet a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH). A termeléstől elválasztott, történelmi bázisjogosultság alapján járó támogatásokat - a hízottbika- és az anyatehéntartás, az extenzifikációs szarvasmarha-, valamint a kedvezőtlen adottságú területeken nyújtandó anyajuhtartás-támogatás - az idén csak az a termelő kaphatja meg, aki jogosult, és igényli is az egységes területalapú támogatást. Továbbá mint nyilvántartott állattartó, megtalálható a Tenyészet Információs Rendszerben. Ennek hiányában a bázisjogosultsággal rendelkező gazdának sem fizethető termeléstől elválasztott támogatás. A történelmi bázisjogosultság vagyoni értékű jog, mely korlátozottan forgalomképes. Bázisjogosultság úgy szerezhető, hogy azt egy másik gazdálkodótól megveszik vagy bérbe veszik. Az adásvételt és a bérbevételt a termelő köteles bejelenteni az MVH-nak. A bázisjogosultság akkor sem vész el, ha a gazdálkodó valami miatt nem lesz jogosult a támogatásra, s így kifizetés sem történik. Ha a gazda a termeléstől elválasztott támogatásról lemond, akkor erről 2009. november 30-ig nyilatkozatot nyújthat be az MVH-hoz.
