A korábban bejelentett kormányzati válságkezelő lépésekkel kapcsolatban már megfogalmazott szakszervezeti fenntartásoknak szerettünk volna nyomatékot adni a szombati tüntetésen, egyúttal elérni, hogy az eddigi látszategyeztetések helyébe valamennyi lehetséges fórumon, az OÉT-ben, az OKÉT-ben is érdemi tárgyalások induljanak a kormány képviselőivel - mondta a Napi érdeklődésére Pataky Péter, a magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke. A szakszervezetek szerint elfogadhatatlan, hogy a legális jövedelemből élők, a közszféra dolgozói és a nyugdíjasok más társadalmi csoportoknál és a munkáltatóknál ismét nagyobb mértékben viseljék a válságkezelés terheit. Nem fogadunk el olyan válságkezelést, amely nem igazságosan terhel. Emberibb világot akarunk, amelyben nem a pénz, a tőke, a profit a meghatározó, hanem a tisztes munka becsülete, az emberhez való élet - mondta Pataky a megmozduláson. Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke az adómentes juttatások tervezett változtatását ostorozta: szerinte ez az eddig megkötött béralkukba történő megengedhetetlen beavatkozás, ami legalább háromezer munkahelyet veszélyeztet. Követelik a munkaadói mellett a munkavállalói járulékok csökkentését is. A közszférában dolgozók elutasítják a további bércsökkentést, és a négynapos munkahét gondolatát is, egyúttal emlékeztették a kormányt a jelenleg is érvényes megállapodásukra.
A Kossuth térre szervezett demonstrációt - amelyen több ezren vettek részt, és az összes szakszervezeti konföderáció csatlakozott a megmozduláshoz - eredményesnek tartották, mivel az ország minden részéből képviseltették magukat a munkavállalók. Ezen túlmenően a két legnagyobb párt képviselőinek átnyújtották az általuk megfogalmazott követelésekről szóló petíciót. Ezzel lényegében gyorsítani akarják céljaik elérését: a jelenleg is parlament előtt lévő adócsomag nyáron bevezetni tervezett, valamint a tegnap bejelentett kormányprogram mielőbb megvalósítandó intézkedéseivel kapcsolatban ugyanis komoly fenntartásaik vannak. A következő hetekben éles vitákra számítanak a tervezett lépésekkel kapcsolatos egyeztetéseken, ha pedig így nem sikerül érdemi változást elérni, akkor a parlamenti jogalkotás során próbálnak a képviselőkön keresztül lobbizni az igazukért. Azt viszont az MSZOSZ, az autonómok, a Szakszervezeti Érdekegyeztető Fórum mellett az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés képviselői is leszögezték, hogy elsősorban tárgyalni kívánnak az új kormány képviselőivel, nem terveznek sztrájkot belátható időn belül - viszont a tárgyalások eredménye dönti el a következő lépéseket.
