A tegnap bejelentett kormányprogramban több olyan apró lépés, irányváltás is van, amit pozitívan lehet értékelni, de minden bizonnyal lesznek viták a tervezett intézkedések mértékéről és tartalmáról - mondta Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke. Ilyennek tartja, hogy az áfaemelés mellett alsó, 18 százalékos kulcsot is bevezetnének. A most bejelentett kettőnél több szja-kulcsot is el tudna képzelni a méltányosság jegyében. Különösen akkor, ha valóban nem fizeti ki a kormány a nyugdíjasok 13. havi járandóságának idei második részét. Az elnök szerint ugyanis a 13. havi nyugdíjaknál a 80 ezer forintos korlát bevezetése rávilágított arra, hogy a magyar nyugdíjasok túlnyomó többsége annyira kis nyugdíjat kap, hogy továbbra is jogosult a pluszjuttatásra. A táppénzzel kapcsolatos elvonás indoklását is sérelmezte.
A személyi jövedelemadóban tervezett változások, a sáveltolások és az új adókulcsok bevezetése a nemzetgazdasági átlag szintjén keresők számára nyilván pozitív változásokat hoz, mivel több lesz a nettó fizetésük, de a 25 százalékos általános áfakulcs bevezetése ennek jelentős részét elinflálja majd, a legkevesebbet keresők számára pedig a tervezett szja-módosítások nem hoznak pozitív eredményt, miközben az áfaemelés tovább növeli a terheiket - mondja Pataky. Ez legkevesebb 1,5 millió embert érint majd hátrányosan. A jövő évi adóváltozásoknál a szuperbruttósítás bevezetése aggasztotta leginkább. Csak kemény szankciókkal lehetne garantálni, hogy ne ismét a munkavállalók lássák kárát az intézkedésnek - mondja az elnök. Reményei szerint még lesz idő ezt alaposan megvitatni, ahogyan a nyugdíjrendszer tervezett átalakítását is. Emlékeztetett arra is, hogy még az 1997-es nyugdíjreform sem zárult le, és az abban érintettekkel szemben méltánytalan lenne újabb évekkel növelni a korhatárt.
