Az eddig meghozott kiadáscsökkentő intézkedéseken túl további forráskivonás nem lesz az egészségügyben - ezt ígérte Székely Tamás régi-új egészségügyi miniszter szakbizottsági meghallgatásán, ahol a tagok 13:9 arányban támogatták jelölését.
Székely egy évvel ezelőtti kinevezésekor egyik céljaként az egészségügy depolitizálását jelölte meg, ám a tárcavezető szerint ez csak részben sikerült. A következő egy évben nem várhatóak komoly változások, pláne reformok az ellátórendszerben, sőt további megszorításokra sem kerül sor - erről Székely még kinevezése előtt állapodott meg Bajnai Gordonnal. Érvényben maradt a Gyurcsány-kormány azon márciusi határozata, amely szerint az e-alap válság miatt kieső járulékbevételeit a költségvetés kipótolja.
A tegnapi meghallgatáson az is elhangzott, hogy a kormány nem tervezi az egészségügyi ellátórendszer karcsúsítását, azaz nem készül kórházbezárásokra. A HospInvest-ügy kapcsán viszont a tárca szabályozni fogja, hogy a jövőben miként lehet egészségügyi intézményeket privatizálni. A gyógyító-megelőző ellátásoknál a működési engedélyezéssel kapcsolatos eljárások változnak, a háziorvosi ellátásnál pedig egységes minőségbiztosítási rendszert vezet be a tárca. Utóbbi tesztüzemmódja idén félévkor indul - mondta Székely. A gyógyszertáraknál a OEP és a pénztárak közötti, jelenleg egyhetes elszámolásról a jövő év januárjától áttérnek a valós idejű, online elszámolásra.
