Az idén várhatóan elmarad a mezőgazdaság eredményessége a tavalyitól, a növénytermesztésben azonban az önköltséget fedezni tudják - mondta a Napi érdeklődésére Vágó Szabolcs, az Agrárgazdasági Kutató Intézet statisztikai osztályának vezetője. A válság és a tavaly betakarításkori terményáresés hatására visszafogták a gazdák a szántóföldi növénytermesztés ráfordításait - a vetőmagon kevésbé, a műtrágyán annál jobban spóroltak, becslések szerint 10-30 százalékkal kevesebbet szórtak ki -, ezért még átlagos időjárás esetén sem számíthatnak kiemelkedő hozamokra. Az idén pedig már a januári tartós fagy mellett 4200 hektárnyi haszonnövényt teljesen kipusztító vízkár is mérsékelte a terméskilátásokat. Nem várható, hogy az állattenyésztés jövedelmezősége érdemben javuljon 2009-ben. Az idén az előzetes becslések szerint csökken a világ gabonatermelése, de még így is minden idők második legjobb éve várható, a készletek kielégítőek, a válság miatt csökken a kereslet - emiatt az idén sem lehet gabonaár-robbanásra számítani - állapítja meg a Magyar Agrárkamara szakmai előrejelzésében.
Ezért az idén várhatóan kisebb lesz a szektor hozzájárulása az ország GDP-jéhez. Mivel az elmúlt évben a növénytermelés jó hozamokat biztosított, az állattenyésztés pedig stagnált, a bázishatások miatt mindenképp csökkenne idén a szektor kibocsátása. Az osztályvezető szerint 10 százalékos termeléscsökkenés valószínűsíthető.
