BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az első negyedévben 566 milliárd lett az áht-deficit

Az államháztartásban az első negyedévben 566 milliárd forintos hiány keletkezett, miután márciusban 309,4 milliárd lett a deficit, ez még 24 milliárddal el is marad a szaktárca várakozásától.

2009. április 7. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A március minden évben megterheli az államháztartást, ugyanis az állami kiadások szempontjából ez az egyik leghúzósabb hónap. Ez idén sem volt másként: a pénzügyi tárca előzetes adatai szerint 309,4 milliárd forintos deficitet hozott össze az állam az önkormányzatok nélkül, ez elmaradt a tavaly márciusi, 325 milliárd forintos hiánytól. A teljes első negyedévet nézve már nem ilyen rózsás a helyzet, hiszen az 566 milliárd forintos deficit - amellett hogy eléri az egész évre tervezett 730,6 milliárd 77 százalékát - meghaladja a tavaly első negyedévi 508,1 milliárd forintos mínuszt.
Nem nőnek a bevételek
A magasabb hiány oka egyértelműen a bevételek stagnálása, hisz az első három hónapban beszedett 2988 milliárd forintnyi adóbevétel szinte fillérre pontosan megegyezik a tavalyi adattal, miközben a 3553 milliárdra rúgó kiadások 1,6 százalékkal magasabbak a tavalyi szintnél. A bevételek elmaradása különösen a tb-alapokat sújtja, ahol 38 milliárd forintos hiány halmozódott fel az első negyedben.
Márciusban fizette ki a nyugdíjfolyósító a 13. havi nyugdíjak első felét, ami 80 milliárd forinttal növelte a kiadásokat, de az első negyedévet terheli az agrártámogatások túlnyomó része, és a kamatkiadások jelentős része is az első negyedévet terheli - az első negyedévben tehát "megszokott" a magas deficit.
Bajnai plusz 220 milliárdot spórolna
A kormány minden körülmények között három százalék alatt tartja az idei hiányt - mondta Keller László két héttel ezelőtti tájékoztatóján. A kormánynak van vészforgatókönyve arra az esetre, ha a visszaesés erőteljesebb lenne a vártnál - ezt Veres János pénzügyminiszter nyilatkozta a hét elején. A vészforgatókönyv mibenlétéről hallgatnak a PM-ben, ugyanakkor rámutattak, hogy az eddig végrehajtott 230 milliárd forintos kiadáscsökkentés ellenére még érintetlen a 78 milliárd forintos stabilitási tartalék és az általános tartalék felhasználásával is óvatosan bánik a kormányzat - vagyis minden erőlködés nélkül további százmilliárdos tartalék van a kormány kezében. A vártnál rosszabb külpiaci növekedési adatok nyomán az új kabinet várhatóan mérsékli a jelenlegi 3-3,5 százalékos GDP-csökkenési prognózisát - ami egybevág a több mint kétszázmilliárd forintos idei megtakarítással járó Bajnai-csomaggal. A miniszterelnök-jelölt tervei szerint az új kormány visszavonná a közszféra második félévi keresetkiegészítését, ami 60 milliárd forintos megtakarítással járhat - idén már nem kapnak teljes tizenharmadik havi bért a közszférában, de egy csaknem 80 százalékos kompenzációt havi bontásban fizet a kormány. További nyolcvanmilliárd forintot hozhat a tizenharmadik havi nyugdíj második felének visszavonása - az első felét épp a múlt hónapban fizette ki a nyugdíjfolyósító. (Más kérdés, hogy a tizenharmadik havi nyugdíj évközi visszavonását valószínűleg nehéz lesz megmagyarázni az Alkotmánybíróságnak.) További 30-35 milliárd forintot spórolhat a kincstár a Bajnai Gordon által tervezett lakástámogatási szigorításon, valamint a távhő- és gázár-kompenzáció csökkentésén, így az eddig meghozott 220 milliárd forintos kiadáscsökkentésen túl további 200-220 milliárd forintot spórolhat meg az állam, zömmel a szociális támogatásokon.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet