BUX 140024.38 0,29 %
OTP 45940 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szekszárd okosan tartalékolt

2009. március 29. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jelenleg egy egymilliárd forintos hitelgarancia-program részleteinek kidolgozásán munkálkodik a polgármesteri hivatal, amire két hete egy rendkívüli közgyűlés adott felhatalmazást - mondta a Napi érdeklődésére Horváth István, Szekszárd polgármestere. Az elmúlt hónapokban a városban működő autóipari beszállítót, illetve egy textilipari céget megrendelések elmaradása miatt közvetlenül, a rövid lejáratú hiteleik meghosszabbítása, megújításának nehézkessége miatt pedig már a többi vállalkozást is kezdi sújtani a válság. A város elmúlt két évi stabil gazdálkodása eredményeként képződött tartalékból - jelenleg 1,6 milliárd forint a helyhatóság likviditási mutatója - az önkormányzat tulajdonában lévő ipari parkot üzemeltető társaság bevonásával tervezik segíteni a nyereséges, de a válság miatt működési, forgóeszköz- vagy folyószámlahitelhez nehezen jutó szekszárdi székhelyű vállalkozásokat. Az elképzelések szerint helyi cégek pályázhatnak majd a városi hitelgaranciára, és ha megfelelnek a feltételeknek, egyéves futamidejű hitelükhöz 20-50 millió forint erejéig igényelhetik az önkormányzati segítséget. A polgármester szerint a konstrukció rugalmasabb lenne, mint az állami hitelgarancia-program, mivel más az igényelt fedezet: kisebb árbevételhez kötött, és például az ipari parkot üzemeltető kft. 25 százalékos tulajdonrészt is szerezhetne a bajba jutott vállalkozásban. Mivel a részletek még kidolgozás alatt állnak - várhatóan a héten lesz újabb közgyűlés, amelyen el is fogadhatják -, a polgármester egyelőre nem tudott pontos adatot arról, hogy hány cég vehetné igénybe. Becslésük szerint 40-50, de maximális összeg igénylése esetén is 20 társaság helyzetét tudná megkönnyíteni a konstrukció.
Még az idén megkezdődik 61 önkormányzati tulajdonú, de értékesítésre szánt lakás építése: a 900 millió forintos beruházás előkészítésekor a tulajdonos önkormányzati vagyonkezelő társaság ügyelt arra, hogy elsősorban helyi cégekre bízzák a kivitelezést. Tárgyalunk a bankokkal arról, hogy a leendő vevők hitelei mellé milyen garanciát adhat a város - azt szeretnénk ugyanis, hogy amennyiben nem tud törleszteni a vevő, akkor visszakerüljön a város tulajdonába a lakás, és bérlőként maradhasson - mondja Horváth István. A letelepülő fiataloknak pedig törlesztőrészlet-kedvezményt szeretnének adni. Idén várhatóan elindul a fürdőfejlesztési és a sportcentrum-építési beruházásuk is, de tervezik az önkormányzati intézmények étkeztetésének újjászervezését is egy modern konyha megépítésével és üzembe helyezésével.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet