Estébe nyúlóan tanácskozott tegnap Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter és a tejtermelők demonstrációs bizottsága.
A korábban már bejelentett intézkedéseken és támogatási lehetőségeken túl lényegében nincs további mozgástere, jogi vagy anyagi lehetősége a tárcának a tejtermelők megsegítésére - mondta a Napinak Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára. Gőgös szerint nem várható, hogy újabb támogatási forma kerül szóba a tejtermelők demonstrációs bizottsága és Gráf József miniszter mai egyeztetésén. A tárca álláspontja szerint a termelőknek és a feldolgozóknak közösen kellene rendezni a magyar tejpiac értékesítési problémáit, bár ez láthatóan nem érdeke a hazai feldolgozóknak. Ezt a tejárak is alátámasztják: Európában máshol nincsenek 40 forintos tejárak, átlagosan 20 eurócent körül mozognak az árak, vagyis lenne mód az exportra - tette hozzá Gőgös. A Tej Termékpálya Bizottság korábbi ülésén elhangzott megoldási javaslatok - mint az áfa 5 százalékra csökkentése - összesen mintegy 40-50 milliárd forintba kerülnének, amire az államtitkár szerint nincs költségvetési fedezet.
A tejtermelők az Európai Bizottság segítségében sem bízhatnak, miután a mezőgazdasági miniszterek hétfői ülésén a mezőgazdasági biztos gyakorlatilag a tejpiaci krízis által sújtott országok valamennyi megoldási javaslatát, támogatási kérelmét elutasította.
