BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

További százmilliárdos kiadáscsökkentésre lehet szükség

2009. március 22. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Kopint-Tárki is mélyebb recessziót prognosztizál
Jelentősen rontott GDP-előrejelzésén a Kopint-Tárki Zrt. A cég legfrissebb elemzésében 4-5 százalékos gazdasági visszaesésre számít ebben az évben, szemben a februárban jósolt 3,3 százalékos mínusszal. Az első félévben a tavalyi utolsó negyedhez hasonlóan rossz teljesítmény várható, amit az év második felében némi javulás követhet.
A Kopint a hazai növekedési előrejelzést jelentős részben a német konjunktúrahelyzet további romlása miatt húzta lejjebb, immár 3-3,5 százalékos GDP-csökkenést valószínűsítenek.
A belföldi keresletet meghatározza, hogy a nettó keresetek mintegy kétszázalékos csökkenése mellett - a megtakarítási hajlandóság növekedése miatt - a háztartások fogyasztása öt százalékkal apadhat. A közösségi vásárlások eközben 3-3,5, az export 7-8, az import 8-9 százalékkal mérséklődhet. Utóbbi folyamatokat módosíthatja az euró/forint kurzus változása, ám sok reménnyel nem kecsegtetnek a kutatók. A tavalyi 255 forint után az idénre 300 forintos átlagos euróárfolyammal számolnak, ami 2010-ben 280 forintra csökkenhet.
A költségvetési hiány három százalék alatt tartásához a már elhatározott 210 milliárd forinton túl további 60-100 milliárd forintos lefaragást tartanak szükségesnek a Kopint kutatói, hozzátéve, hogy az igazi megoldás a költségvetés konszolidálása lenne. A fogyasztói árak emelkedését 3,7 százalékra jelzik előre a korábbi 3,2 százalékkal szemben, míg jövőre 3,5 százalékos pénzromlást várnak, fél százalékos gazdasági növekedés mellett.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet