Februárban a prognózisnak megfelelően 294,5 milliárd forintos hiánnyal gazdálkodott az államháztartás, így az első kéthavi deficit 256,6 milliárd forint lett, ami a januári többletnek tudható be. Márciusban 332,9 milliárd forintos hiánnyal számolnak, ami a GDP 1,2 százaléka, így az első negyedévet 2,2 százaléknak megfelelő, 589,5 milliárd forintos mínusszal zárhatja az államháztartás. Az év egészére 2,9 százalékos deficitet jósol a tárca. Első ránézésre tehát sanyarú a költségvetés helyzete, hiszen a hiány napokon belül eléri az erre az évre tervezett 730,6 milliárd forint 80,6 százalékát, ám a szaktárcánál arra hívják fel a figyelmet, hogy ez korábban sem volt másként.
Ráadásul a kormány által februárban zárolt 230 milliárd forintos kiadási tétel még nem látszik a számokon, de ezek az intézkedések május-júniusban már éreztetik hatásukat.
A kormány minden körülmények között három százalék alatt tartja az idei hiányt - mondta Keller László államtitkár. A kormánynak van vészforgatókönyve arra az esetre, ha a visszaesés erőteljesebb lenne a vártnál - ezt még Veres János pénzügyminiszter nyilatkozta a hét elején. A vészforgatókönyv mibenlétéről hallgatnak a PM-ben, ugyanakkor rámutattak, hogy a 230 milliárd forintos kiadáscsökkentés ellenére még érintetlen a 78 milliárd forintos stabilitási tartalék, de az általános tartalék felhasználásával is óvatosan bánik a kormányzat. Ez azt jelenti, hogy minden erőlködés nélkül további százmilliárdos tartalék van a kabinet kezében. Bár a növekedési előrejelzésekben vannak bizonytalanságok, a kormány tartja a 3-3,5 százalékos GDP-csökkenésre adott előrejelzését - mondta az államtitkár. Keller szerint a februári adatok azt mutatják, hogy a kormány képes kezelni a 2009-es költségvetési folyamatokat, szó nincs arról, hogy az összeomlófélben lenne.
