A kormány döntése szerint gyermekgondozási díj (gyed) a jelenlegi fél év helyett csak egyévnyi biztosítási jogviszony után járna a jövőben - jelentette be Szűcs Erika szociális miniszter. Könnyítés viszont, hogy az álláskeresési támogatás is kereső tevékenységnek számít a gyermek kétéves koráig járó ellátás igénylésekor. Ha minderre a parlament rábólint, akkor is csak 2010 májusától alkalmazható a szigorúbb szabály, amelynek része az is, hogy ha nem éri el a két évet a biztosítási jogviszony időtartama, arányosan rövidebb ideig jár a támogatás. Az intézkedés célja az ellátás biztosítási jellegének erősítése és az, hogy tudatosítsa az emberekben az öngondoskodás szükségességét. Jelenleg 93 ezer anya kap gyedet, ami évi kilencvenmilliárd forintba kerül. A szigorítások kiadáscsökkentő hatása minimális, nem is ez volt a cél - fogalmazott Szűcs. A gyermek 2-3 éves kora között igényelhető gyes szabályai nem változnak. Módosítják viszont a családi pótlék folyósításának feltételeit. A juttatás továbbra is 18 éves korig jár, ám a 15 év felettiek után oktatási támogatásként nyújtják akkor, ha a gyermek eleget tesz tankötelezettségének. Lehetősége lesz a jegyzőnek arra, hogy a védelembe vett 14 éven aluliak után járó családi pótlék felét természetben (például lakbértámogatásként) folyósítsa.
