A parlament az SZDSZ javaslatára a jövő kedden tárgyalja a Reformszövetség programját, ám a dolog szépséghibája, hogy országgyűlési határozati javaslatként vitatják meg, e jogi normáknak az értéke viszont egyenlő azzal a papírral, amire kinyomtatják - vagyis elfogadás esetén sem köteleznek. Ennek ellenére maga a vita lehetőséget ad a kormánynak saját programja módosítására, hiszen a Reformszövetség javaslata az SZDSZ támogatásával, az MSZP és az MDF szavazataival került napirendre. A szocialisták hangsúlyozták, hogy a javaslatok egészével ugyan nem értenek egyet, de legalább értelmes alternatíva a kormány programjával szemben, így érdemes róla beszélni.
E sikeren felbuzdulva tegnap Kóka János, az SZDSZ frakcióvezetője 355 milliárd forint kiadáscsökkentést javasolt a kormány 200-240 milliárd forintos javaslatával szemben, ennek érdekében törvényjavaslatot is benyújtanak a liberálisok. E javaslatban az SZDSZ által korábban javasolt költségvetési plafontörvényt úgy módosítanák, hogy a GDP-arányos adósságállományt évi két százalékponttal kellene csökkenteni. A kiadások mérséklése céljából az SZDSZ a közalkalmazotti bérek indexálását is a gazdaság növekedéséhez kötné. Mint ismert, a kormány a nyugdíjak esetében az javasolja, hogy a januári emelés ne csak az infláció, hanem a gazdasági növekedés függvénye is legyen.
Eközben a Fidesz újabb adócsökkentésekre tett javaslatot: az ellenzéki párt szóvivője, Szíjjártó Péter bejelentette, hogy pártja újra kezdeményezi az alapvető élelmiszerek áfájának öt százalékra csökkentését, emellett javasolja, hogy a benzin árát terhelő jövedéki adó mértéke a jelenlegi 103,5 forintról literenként 87 forintra csökkenjen - ez az uniós minimum.
