Több mint egyéves huzavona után április első hetében talán végre a parlament elé kerülhet az alkalmi munkavállalást újraszabályozó törvény - feltéve, hogy a társadalmi egyeztetés során nem merül fel újabb akadály. Az egyeztetett változat március 19-én kerülhet a kormány elé.
A javaslat szerint a kormány megszüntetné az alkalmi munkavállalói könyvet, helyette telefonos és elektronikus bejelentési kötelezettsége lesz a munkáltatóknak a foglalkoztatás megkezdése előtt. Lapunk kérdésére ugyanakkor a szaktárca nem részletezte, hogy pontosan mennyi idővel előbb kell bejelenteni az alkalmi munkást, és azt sem, hogy változna-e a bejelentendő adatok köre.
A tervezet drasztikusan szűkítené az alkalmi munkásokat foglalkoztatók körét is: a jövőben csak természetes személyek, közhasznú és kiemelten közhasznú szervezetek és a mezőgazdasági munkáltatók közül kerülhetnek ki. A természetes személyek esetében bevezetnék az egyszerűsített foglalkoztatást, vagyis a háztartási munkákat akár egész évben végezhetné az alkalmazott.
További fontos változás lenne, hogy az eddigiekhez képest megszűnik a kifizethető bérek kategorizálása. A felek szabadon állapodhatnak meg - az egyszerűsített munkaszerződésben rögzített - munkabérről, amely után 40 százalékos járulékot fizet a munkaadó. (Jelenleg a legmagasabb elvonás 1100 forint - ez 4600 forintos bérhez kapcsolódik, azaz 24 százalékos elvonásnak felel meg.) Ez ugyanakkor azt jelentené, hogy jelentősen megdrágul az alkalmi munkás foglalkoztatása.
