Az orosz-magyar gazdasági kapcsolatok rohamos fejlődését hangsúlyozta Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök, amikor négyszemközti megbeszélést folytatott kedden magyar kollégájával, Gyurcsány Ferenccel a két ország közötti második kormányközi konzultáció megnyitóján. Putyin elmondta, hazája csak néhány országgal folytat ilyen jellegű konzultációt és helyes döntés volt ezt megtenni Magyarországgal. Rámutatott, hogy hat év alatt az Oroszországba irányuló magyar export a kilencszeresére nőtt, a kétoldalú kereskedelmi forgalom tavaly a várt tízmilliárd dollár helyett elérte a 13 milliárdot.
Gyurcsány Ferenc egyebek között arról beszélt, hogy megállapodás született a Gazprom és a Magyar Fejlesztési Bank 50-50 százalékos részesedésű projektcégéről, amely megépítheti a Déli áramlat gázvezeték hazai szakaszát. A tervezett vezetéken orosz földgázt szállítanának Európa déli országaiba, Ukrajnát megkerülve, a Fekete-tengeren és közép-európai országokon - köztük Magyarországon - át. Putyin arról is beszámolt, hogy a Gazprom és a Mol együttműködési megállapodást készül kötni tárolókapacitások kiépítésére.
(A Mol és a Gazprom megállapodásáról részletek a 9. oldalon)
