BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lejjebb süllyedhet az agrár-GDP

2009. március 9. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A nemrégiben bejelentett, 33 milliárd forintos támogatáselvonás valószínűleg inkább csak közvetetten érezteti hatását az idei agrár-GDP alakulásában - mondta a Napinak Szabó Márton, a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet vezető kutatója. Elsősorban a bankokat bizonytalanítja el az intézkedés, a támogatás-előfinanszírozási konstrukciók kihasználtsága révén az elmúlt években kezdték megbízható adósoknak tekinteni az agrárium szereplőit. Szerinte az agrár-GDP-re sokkal nagyobb hatással lesz az általános pénzszűke, a pénz- és egyéb piaci bizalmatlanság, illetve bizonytalanság és az agrártermékek áremelkedésének megtorpanása mellett a tavalyi eredményes év hatásaként magasabb statisztikai bázis. A jelenlegi forintárfolyam meglehetősen kedvező az agrárexportőröknek, a világpiaci árak alakulása azonban már kevésbé. A főbb mezőgazdasági termékek világpiaci áraiban a tavaly év végi lassú emelkedést követően decemberben és januárban kezdte éreztetni hatását a gazdasági válság, ekkor látványosan megtorpant az addigi lassú korrekció. Ugyanakkor a 2008-as, éves átlagban 250 forintos euróárfolyam mellett elért eredményhez képest értékben még nőhet is az agrárium exportból származó bevétele az idén: a tavalyi exportmennyiséggel és 2009-re 280 forintos átlagárfolyammal számolva önmagában is 10 százalék pluszt jelenthet az árfolyamnyereség.
Továbbra is fenntartom korábbi prognózisomat, amely szerint átlagos időjárás mellett 10-15 százalékkal csökkenhet idén az agrár-GDP, ezért nem tartom valószínűnek, hogy a szektor idén is ugyanúgy hozzá tudna járulni a hazai össztermék növekedéséhez, mint tavaly - teszi hozzá a kutató. A mintegy 10 százalékos csökkenés Szabó Márton számításai szerint fél százalékkal nyomhatja lejjebb a teljes magyar GDP-t.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet