Ugyan a KSH csak áprilisban teszi közzé az elmúlt év mezőgazdasági termeléséről a végleges összefoglaló adatokat, az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) előzetes jelentése szerint 2008. január-november között a mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termékek exportjának értéke 5,2 milliárd euró volt, az importé pedig 3,44 milliárd eurót tett ki. Az egyenleg 12 százalékkal kedvezőbb, mint 2007-ben. Az EU részesedése az agrárexportból 81, az importból 91 százalék; a magyar kivitel az átlagnál kisebb, 14 százalékos mértékben bővült, az import a 18 százalékos bővüléssel a várakozásoknak megfelelően alakult az első 11 hónapban.
Noha még mindig Németország a fő külkereskedelmi partnerünk, az utóbbi években egyre inkább átalakul az unión belül az agrárexport célországainak listája. Tavaly például a régi tagállamokba irányuló kivitelünk 5,3 százalékkal, míg a 12 újba irányuló 30 százalékkal bővült. Az EU-15-ből érkező import ugyanakkor 22 százalékkal növekedett, míg az új tagoktól csak kilenc százalékkal vásároltunk többet, mint 2007-ben. A régi tagokkal folytatott külkereskedelmünk 47 százalékkal esett vissza, az újakkal pedig 67 százalékkal bővült egy év alatt. Tavaly a második legnagyobb piacunk Románia volt, 722 millió eurós exportértékkel; a román, német és olasz piac adta a magyar agrárkivitel 37 százalékát. Emellett egyre nagyobb szerepet játszanak az EU-n kívüli országok: a Balkán mellett például ugrásszerűen, 118 százalékkal nőtt az Izraelbe, 142 százalékkal a Marokkóba szállított kivitelünk. Az exportárbevételünk harmadát négy termék adta 2008 első 11 hónapjában. A kukoricára jutott a teljes kivitel 12 százaléka, átlag 30 százalékos év/éves áremelkedés mellett, így az export értéke alig 20 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A búzaexport 8,4 százalékkal járult hozzá a teljes agrárexporthoz, értéke a 2007-es bázisidőszakhoz képest másfélszeresére nőtt. A baromfihús exportértéke 2008 decemberéig 336 millió euró volt, ez adta az árbevétel 6,5 százalékát, ezt megközelítette a negyedik legnagyobb tételnek számító hobbiállat-eledel részesedése. Importunk kevésbé koncentrálódik néhány termékre, és több benne a feldolgozott áru. A tíz legnagyobb értékű termék a teljes agrárexport 38 százalékát adta, ezen belül vezet a szójababpogácsa, melyet 240 millió euró értékben importáltunk, részesedése a teljes agrárimportból hét százalék volt. Csaknem 150 millió euró értékben hoztak be az országba csokoládéféleségeket, 140 millió euróért pedig sertéshúst, illetve ugyanennyiért élelmiszerkészítményeket - például táplálékkiegészítőket. Százmillió euró fölötti értékben hoztak be az országba cukrászsüteményeket, sajtot, túrót és cukrot is.
