Orbán Viktor a gazdasági válságot állította pénteki évértékelő beszédének középpontjába, ám a megoldással adós maradt. A Fidesz elnöke szerint a világválság során új politikai, gazdasági hatalmi központok alakulnak ki. Kifejtette: munkát, jövedelmet kell biztosítani az embereknek, és közben meg kell fékezni a bankok, tőzsdei cégek korlátlan pénzteremtési lehetőségét. Ezért a nemzeti pénzpiacokat a nemzetállamok ellenőrzése, a nemzetközi pénzpiacokat pedig a nemzetállamok feletti ellenőrzés alá kell vonni.
A krízis magyar vonatkozásainak kapcsán kijelentette, hogy erős kormányzati hatalmat kell teremteni a gazdasági folyamatok ellenőrzésére. Tévedés volt, hogy a rendszerváltás után a hazai cégek és termelőeszközök külföldi tulajdonba kerültek, az "új világban a nemzeti, a magyar lesz a fő" - fogalmazott. Orbán szerint a reformokkal mindig baj volt, kiváltképp, ha azt a szocialisták tűzték zászlajukra.
Az ellenzéki pártelnök emlékeztetett arra, hogy a szocialisták felrúgták 2002-ben azt a hallgatólagos megállapodást, miszerint külföldi eladósodásból nem lehet jóléti kiadásokat finanszírozni - részben ennek a következménye, hogy a 2002-es 53 százalékos adósságszintről a GDP hetven százaléka fölé emelkedett az adósságráta. Orbán nem hagyta szó nélkül az utóbbi hetek erőszakos bűncselekményeit sem, mondván, a kormány a bűnözőket védi és nem tesz semmit a közbiztonság megteremtése érdekében. A Fidesz elnöke azzal zárta több mint egyórás beszédét, hogy "vissza kell követelni az országot azoktól, akik magánvállalkozásként kezelték, és csődbe vitték" - hozzátéve, hogy ennek első állomása a júniusi európai parlamenti választás lesz. Elhangzott az új jelszó is: "Új irány, Magyarország, új irány, magyarok!"
