BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem cél a 2012-es euróbevezetés, de nem árt a sietség

2009. február 24. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Amennyiben Magyarország 2012-ben csatlakozni szeretne az eurózónához, akkor 2009 közepére olyan helyzetet kell teremteni, hogy beléphessünk az ERM-2 árfolyamrendszerbe - mondta Keller László, a pénzügyi tárca államtitkára, az Országgyűlés Európai Ügyek Bizottságában. Hozzátette: most a legsürgetőbb feladat túlélni a válságot, illetve helyreállítani a befektetői bizalmat, amihez viszont kemény intézkedéseket kell felvállalni. A 2012 nem céldátum - szögezte le Keller, de az ország érdeke a minél gyorsabb euróbevezetés.
A kormány ugyanakkor nem számol azzal, hogy a maastrichti követelmények puhulnának, ilyen jelzés nem is érkezett az EU felől. (Hétfőn hasonlóképp nyilatkozott Simor András, az MNB elnöke, aki szerint szintén alapvető kérdés, hogy az euróbevezetés feltételeit teljesíteni kell.) Azt reméljük, hogy a kormány által eddig meghozott intézkedések stabilizálják a forintot, az állampapírhozamok csökkennek és beindul a normális kötvénykibocsátás - fogalmazott az államtitkár. Az inflációs elvárásokat 2011-re abszolválja Magyarország, illetve ha nehezen is, de a kamatkritérium szintén teljesíthető. A korábban várt 1 százalék helyett 3-3,5 százalékos lehet a GDP csökkenése, emiatt az egyensúlyi pályát veszélyeztető bevételelmaradások várhatóak, amit a kormány a kiadások mérséklésével ellensúlyoz - fogalmazott. Ennek kapcsán elmondta: olyan kiadáscsökkentésre van szükség, amely strukturális változásokat hoz, mert csak úgy menthető meg a 2010-2011. év a magyar gazdaság számára. E reformtörvényekről még az első fél évben dönthet a parlament.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet