A kormány arra készül, hogy megszüntesse az egészségügyi szolgáltatók teljesítményvolumen-korlátját (tvk), egyúttal harmincmilliárd forintot takarítson meg az egészségbiztosítási kiadásokon - jelentette be Székely Tamás egészségügyi miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón. A tvk-rendszerben minden egyes szolgáltatóra vonatkozóan megállapították, hogy az adott beavatkozásból egy hónapban maximum hányat finanszírozhat az egészségbiztosító. A rendszert amiatt érték kritikák, mert több esetben is előfordult, hogy az adott intézménynek a kapacitása meglett volna, ám azt pont a tvk miatt nem lehetett kihasználni. A tvk-t még az egészségügyi reform hajnalán Molnár Lajos szakminiszter vezette be. Ez az intézkedés és a vizitdíj látványosan csökkentette az egészségügyi intézményekben igénybe vett ellátások számát, ami jelentős megtakarítást hozott az egészségbiztosítási alapnak és segítette a tb-kassza egyensúlyba hozását. A harmincmilliárdos megtakarítási csomag részint a tvk-korlát feloldásából, részint az indokolatlan egészségügyi ellátások visszaszorításából remél megtakarításokat, de a gyógyszerkiadásokon is spórolna. A szaktárca folytatja generikusgyógyszer-programot, vagyis továbbra is az olcsóbb, szabadalommal már nem védett hatóanyagú medicinák tb-finanszírozásának növelésével csökkentenék a gyógyszerkiadásokat az új - ezért drága - innovatív hatóanyagokkal szemben.
Székely Tamás elmondta, hogy új elemként jelenik meg az az intézkedés, melynek során növelni fogják azoknak a gyógyszereknek a támogatását, amelyek bizonyítottan hatásosak bizonyos betegségek megelőzésére - írta a portfolio.hu. Azt kívánjuk elérni, hogy a lakosság nagyobb része jusson hozzá ezekhez a gyógyszerekhez - emelte ki Székely, és egyben hozzátette: a stroke-esetek csökkenését várja ettől. A gyógyszertámogatások átalakítása következtében a lakossági terhek azonban 2-2,5 százalékkal nőnek, de ez a teher az infláció alatt marad - mondta Székely Tamás.
