BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Idén 33 milliárddal csökken az agrárium támogatása

2009. február 19. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az állami kiadáscsökkentés nyomán az idén mintegy 33 milliárd forinttal lesz kisebb az agrártárca költségvetése. A szaktárca a gabonafélék, olajos magvak, fehérje- és rostnövények (gofr) után idén járó nemzeti támogatást nem fizeti ki a gazdálkodóknak - jelentette be Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter. Az FVM költségvetési fejezetéből négymilliárd forintot zároltak, ezt még elbocsátás nélkül is ki tudja gazdálkodni a tárca. Gráf szerint idén már nem vezetik be az egységes gazdaságtámogatási rendszert, az SPS-t - mivel nem várható, hogy március elejére megszülessen az Alkotmánybíróság döntése a törvényről -, így a tárcának van miből spórolni. Azzal, hogy a gofr-növények után csak az uniótól érkező támogatást fizetik ki év végén, megtartható, sőt összességében növelhető az állattenyésztők nemzeti kiegészítő támogatása (top-up), amit például az anyatehén-, juh-, kecsketartáshoz vagy a hízottmarha-tartáshoz kapnak. Az állam az elmúlt években sem használta ki teljes mértékben azt a lehetőséget, hogy a régebbi tagállamoktól elmaradó és évente folyamatosan növekvő összegű agrártámogatások mellé mindig hozzátegye a 30 százalékos nemzeti kiegészítést. Tavaly a kiegészítés csak 25,1 százalék volt, idén pedig, ha a gofr-növényektől elvonják, akkor 13-15 százalékos lehet a top-up aránya. Ugyanakkor a szántóföldi növénytermelők nem fognak a 2008-ra járó támogatás összegénél kevesebbet kapni: ezt biztosítja az SAPS összegének növekedése és a gyenge forint is. Az FVM 280 forintos árfolyamon számolt kalkulációja szerint a tavalyi hektáronkénti 42 106 forint után az idén 43 ezer forint lehet a támogatás.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet