Januárban 37,8 milliárd forintos többlettel zárt az államháztartás - mind a három alrendszer szufficittel gazdálkodott az első hónapban - mondta Keller László, a pénzügyi tárca szakállamtitkára. Februárban a hiány a tervek szerint 294,4 milliárd forint, a GDP 1,1 százaléka, ami megfelel a szokásos deficitnek, s az első negyedév deficitje 586,2 milliárd forint, a GDP 2,2 százaléka lesz - tette hozzá Keller.
Az első negyedévben az államháztartás pénzforgalmi hiánya elérheti az 586,2 milliárd forintot, miközben az év egészére 729,9 milliárd forintos deficittel számol a kormány. Tavaly az első negyedévben az államháztartás hiánya 508 milliárd forint volt - vagyis egyáltalán nem szokatlan az első negyedévi kiugró hiány. A pénzügyi tárca módosította az idei hiányt is: korábban az államháztartási körben 650 milliárdos deficittel számoltak, ezzel szemben most már 730 milliárd forintos hiányt prognosztizálnak.
A pénzügyi tárca 200 milliárd forintos kiadáscsökkentése nem érinti a tárcák fejezeti tartalékát, illetve a központi költségvetési tartalékot, így 110-120 milliárd forintnyi további mozgástere maradt a PM-nek. A pénzügyi tárca szerint a kiadáscsökkentés miatt nem kell a költségvetési törvényt módosítani, s még az is kérdéses, hogy ez előkerül-e az adótörvények elfogadása után - az ugyanis nullszaldós.
Az év egészére 2,6 százalékos hiánnyal számoltak korábban, most 2,9 százalékos deficitet vár a Pénzügyminisztérium.
A PM módosította makrogazdasági prognózisát, a költségvetésben számolt egy százalékponttal szemben 3-3,5 százalék lehet, az inflációs prognózis pedig 4,5 százalék helyett 3,7-3,9 százalék.
