BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Építőiparral élénkítenének a magyarok

2009. február 8. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az uniós források segítségével - mondta el lapunknak Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter (vele készített interjúnk a 8. oldalon) - összességében egy 2000 milliárdos keresletélénkítő csomagot tud összeállítani a magyar kormány, ami elsősorban a régóta senyvedő építőipart élénkítheti. Ebből a szempontból a miniszter szerint az Európai Unióban mi állunk a legjobban: az összes eddig Brüsszelhez benyújtott mintegy hatvan nagyberuházás közül Magyarország tizenhetet adott be. Ezek jóváhagyás alatt állnak (némelyik már nyár óta). Egyet már jóvá is hagytak, a debreceni villamospálya bővítését, három pedig (a miskolci és szegedi villamos- és a békéscsabai környezetvédelmi szennyvízberuházás) gyors jóváhagyást kaphat. Bajnai úgy véli, hogy ennek alapján már most tavasszal nagyprojektek és jelentős építőipari beruházások tömegei indulhatnak el, vagyis Magyarország gazdaságélénkítő csomagja már az idén hozhat gazdasági fellendülést.
A várható felfutás nagyságrendjét jelzi, hogy miközben a teljes magyar építőipar egyéves teljesítménye 1900 milliárd forint, a programok a következő két évben 1800 milliárd forintos építőipari beruházást indukálhatnak. Persze a magánszektor megrendeléseinek drámai lassulása mindenképpen csökkenti majd az uniós pénzek elköltésének pozitív hatását.
A várható menetrenddel kapcsolatban a miniszter elmondta: a jövő héten tudja az építőipar képviselőit tájékoztatni arról, melyik beruházás mikor indul el. Sok száz több mint 1000 milliárd értékű beruházás kivitelezésbe fordul az idén vagy 2010 elején. Az építőipari beruházások esetében az a kulcs, hogy a cégek képesek-e végigvinni a beruházást. Megemelték az előleget a projektgazdák számára - ez a vállalkozásoknak negyven, az önkormányzatoknak harmincöt százalékot jelent -, ezek kiutalását már megkezdték. Ezzel párhuzamosan írtak az önkormányzatoknak. Azt kérték, hogy ami előleget megkapnak, annak minél nagyobb részét adják tovább a projektben dolgozó építőipari vállalkozásoknak. A másik, hogy a vállalkozásoktól kért jól teljesítési garanciát csökkentsék, mert azt most sokkal nehezebb megkapni a bankoktól. Elvárás az is, hogy az önkormányzatok ne alkalmazzanak (mint egyébként azt sokszor teszik) tárgyalásos közbeszerzést. Ez csökkenti az átláthatóságot, csökkenti a versenyt, és ezért az unió maga is kritizálja ezt a gyakorlatot. Lényegében - hangsúlyozta Bajnai - azt mondtuk az önkormányzatoknak, hogy aki ilyen közbeszerzést szeretne folytatni, az tegyen százszázalékos biztosítékot e mögé, mert én nem tudom vállalni azt a kockázatot, hogy emiatt vissza kell fizetni ezt a pénzt.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet