BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ha nincs egyezség, az FVM reguláz

2009. február 4. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ma egyeztet az agrártárcával a kiskereskedelmi és beszállítói lobbi arról a megállapodástervezetről (termékpályakódex), amely újraszabályozná a termelő és értékesítő közti viszonyt. Lapunk úgy tudja, hogy a kezdeti kompromisszumkészség alábbhagyott, s a termelői lobbi néhány tagja nem nagyon számít megállapodásra, ami azt vetíti előre, hogy a földművelésügyi tárca a parlament elé terjeszti azt a törvénytervezetet, amelyben hatóságilag szabályozná többek között az úgynevezett polcpénzeket, a fizetési határidőket, a kereskedő és beszállító közti szerződéseket, nem utolsósorban pedig az importtermékek polcra kerülési mértékét.
Az eddigi egyeztetésekről kiszivárgott információk szerint egészen vad elképzelések is felmerültek, hogyan lehetne teljes egészében megrendszabályozni az üzletbe kerülő termékek árrését vagy az elérhető hasznot. Például az árképzés majdnem teljes egészében a termelő kezébe kerülne. A kisebb beszállítók például szeretnék, ha kikerülne a kereskedelemszervezés fogalomköréből a bónuszrendszer, vagyis az a meghatározott összeg, amelyet a kereskedő juttat vissza a gyártónak, ha termékének értékesítése eléri az előre kialkudott szinteket. A bónuszokért a gyártónak jelentős árelőnyt kell biztosítania beszállításkor, s a gyártó kockázata, ha a termékforgalom nem éri el a kívánt szintet, a nemzetközi cégek azonban igénylik ezt a megoldást.
Bár beszállító és értékesítő közti termékpályakódexről beszélnek, a megállapodás mégsem a két félen múlik. Tekintettel arra, hogy a nemzetközi cégeknek, illetve a kis magyar beszállítóknak eltérő az érdekük, kettejük között is éles vita alakult ki, ahogyan például a magyar láncok és a nemzetközi kereskedelmi láncok között is. Jelesül, a magyar láncok képviselői már a tárgyalások elején kijelentették: nem ildomos egy kalap alá venni a Tescót például a Reállal.
Információink szerint a válság sem kedvez a megállapodásnak. A helyzetre az elemzők szerint az jellemző, hogy a tárgyalásokon már nemcsak a kicsik és a közepesek, hanem a nagyobbak is a túlélésükért egyeztetnek, vagyis ha rossz kompromisszumot kötnek, az minimum a piaci pozíciójukba kerülhet, s most a nagyhalak szívesen falnak fel izmos kicsiket. (Az egyik élelmiszer-biztosító szerint 2009-ben valószínűleg egy lánccal kevesebb marad a piacon.)
Egyelőre az is kérdés, hogy a földművelésügyi tárca meddig mehet el, ha ma megszakadnak a tárgyalások, valóban benyújtja-e a szakértők és a nagyobb gyártók által is élesen kritizált törvénytervezetet, vagy tesz még egy kísérletet a kompromisszumra.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula
Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet