Nagy utat tettek meg a nyersanyagok tavaly július eleji csúcsuk óta, bár az irány mindvégig egyértelműen lefelé mutatott. Pedig 2008 elején még úgy tűnt, az árupiaci termékek megállíthatatlanul emelkednek majd és az élelmiszer-ipari alaptermékek árának drámai növekedése és a fejlődő országokban sorra kitörő éhséglázadások miatt már az ENSZ is megkongatta a vészharangot.
A jelzálogpiaci válságból hitelpiaci összeomlássá fajuló folyamat aztán meg is hozta a változást, még ha nem is feltétlenül erre gondoltak a nemzetközi szervezetnél. Az olajár kőként való zuhanása gyorsan elhallgattatta a bioüzemanyagok élelmezési vetületei miatt aggodalmaskodókat és a főként a fejlett piacokat sújtó, majd világszerte kibontakozó recesszió padlóra küldte a többi nyersanyagot is. Az olaj a júliusi csúcsot követően 70 százalékkal zuhant az év végéig, míg a 24 árupiaci terméket lekövető Reuters/Jeffries CRB Index 50-et. És bár több elemző is bizakodó 2009-cel kapcsolatban, abban egyetértés van közöttük, hogy a második félév előtt nemigen számíthatunk javulásra. Akkor is csak abban az esetben, ha a világgazdaság kilábal a recesszióból és egy kicsit magára talál.
