BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lesz, de többe kerül az önkormányzati hitel

2008. október 7. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A globális pénzügyi válság a hitelfelvételre készülő önkormányzatok számára drágább kondíciókat hozhat - mondta lapunknak Vigvári András, az Állami Számvevőszék Fejlesztési és Módszertani Intézetének tudományos tanácsadója. A hitelkínálat ugyanakkor várhatóan nem esik vissza, mivel a teljes bankrendszeren belül az önkormányzatokkal szembeni "kitettség" nem kiemelkedően nagy. A bankok számára biztonságot jelent az is, hogy sokszor már a hitelszerződés megkötésekor előírják, hogy a helyhatóságok betétben hagyják bent a hitelösszeget vagy csak egy adott projekt finanszírozására használják fel. Vigvári szerint létező gyakorlat - amelyre nemrégiben egy jegybanki tanulmány is rámutatott -, hogy az önkormányzatok állampapírba fektetik a kölcsönt, ami a betételhelyezés mellett egy fontos felhasználási mód, akárcsak az, hogy korábbi hiteleket váltanak ki újabbakkal.
Vigvári szerint a Pénzügyminisztérium (PM) által mintegy másfél évvel ezelőtt javasolt önkormányzati hitelkorlát sürgős bevezetése a 2007 végével drasztikusan megugró helyi szintű eladósodás ellenére sem égetően szükséges. A bevezetésre amúgy reális politikai esély sincs (a törvénymódosításhoz kétharmados támogatás kellene a parlamentben, amit a legtöbb nagyvárost irányító Fidesz elutasít - a szerk.). Szakmailag jobb megoldást jelentene egy deficitkorlát bevezetése, mely a működési kiadásoknál a bevételek és kiadások egyensúlyának megtartását írná elő - mondta a kutató. Ez ugyanakkor egy átláthatóbb központi finanszírozást feltételezne, miközben a PM friss büdzsétervezete éppen az ellenkező irányba mutat - tette hozzá Vigvári.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet