BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövőre kötelező lehet a mérleg elektronikus benyújtása

2008. szeptember 9. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Pénzügyminisztérium tervei szerint 2009. január 1-jétől kötelező lesz a társaságok mérlegének elektronikus úton történő benyújtása - tudta meg lapunk. Jelenleg erre csak ügyvédi aláírás után van lehetőség, a vonatkozó nyomtatvány kitöltésével. A céget más adóügyekben képviselő könyvelők így nem járhatnak el, és a más esetekben már bevált ügyfélkapu használatára sem ad lehetőséget az aktuális szabályozás. A PM-ben kérdésünkre elmondták: szeretnék elérni, hogy a mérlegeket az ügyfélkapun keresztül lehessen benyújtani, de ezen még dolgoznak.
Egy másik, az elektronikus ügyintézéssel kapcsolatos gyakori panasza a vállalkozásoknak, hogy egyes adatszolgáltatások duplázódnak, annak ellenére, hogy az államigazgatási szervek egymás között is be tudnák szerezni a szükséges információkat. Erre jó példa, hogy a munkáltatóknak évente kell adatot szolgáltatniuk az országos nyugdíjfolyósító számára foglalkoztatottaik adatairól annak ellenére, hogy ez az APEH-nak beszolgáltatott anyagok, illetve az adószám alapján egyszerűen lekérhető lenne. A PM-ben információink szerint gondolkoznak ugyan a párhuzamosság megszüntetésén, de véleményük szerint a vállalkozói adminisztráció egyszerűsítése mellett az is fontos szempont, hogy az állam garantálja a leendő nyugdíjasok adatbázisának megfelelőségét.
Az elektronikus adatszolgáltatás még gyerekcipőben jár a helyi iparűzési adó esetében is, legalábbis erre utalnak a különböző illetékes helyekről kapott egymásnak ellentmondó információk. A pénzügyi tárca szerint az önkormányzatoknak kellene megalkotniuk a jogi feltételeket a helyi iparűzési adó elektronikus úton történő benyújtásához. A központi kormányzat a maga részéről támogatja ezeket a törekvéseket. A budapesti városházán azonban érdeklődésünkre más kitörési irányt jelöltek meg. A főpolgármesteri hivatal álláspontja szerint ugyanis az iparűzési adó bevallásának szabályait az adózás rendjéről szóló törvény rögzíti. Ennek alapján elektronikus ügyintézésre - így az adóbevallás elektronikus benyújtására is - csak akkor van lehetőség, ha azt egy jogszabály az ügy típusának megjelölésével megengedi. Jelenleg ilyen jogszabály az iparűzési adó esetében nincs érvényben. Iparűzési adófolyószámla-betekintésre évek óta van lehetőség külön megállapodás alapján, az ügyfélkapukóddal rendelkező adóalanyok számára Budapesten jövő év elejére tervezik bevezetni ezt a szolgáltatást. A továbblépéshez azonban a jogszabály-módosításokon kívül a helyi adók információs rendszerének továbbfejlesztésére is szükség van - tudtuk meg a főpolgármesteri hivataltól.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet