BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már Skandináviában is fertőz a kéknyelv-betegség

2008. szeptember 8. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nyugat-Európában egyre inkább terjed a kérődzőket fenyegető kéknyelv-betegség. Legutóbb Svédországban rendeltek el karantént 20 kilométeres körzetben az ország délnyugati részében lévő farmon talált beteg szarvasmarhák miatt, egyidejűleg tágabb körben korlátozták az állatok szállítását is. A lázzal és fekéllyel járó fertőzés rovarok útján terjed, és elsősorban a szarvasmarha- és juhállományokra veszélyes, az emberre viszont nem.
A betegséget eredetileg Dél-Afrikában azonosították, majd az 1990-es évek végén a vírus átkelt a Földközi-tengeren, és itt a kórokozó új formáit mutatták ki. 2006 nyarától azonosították Belgiumban, Németországban, Luxemburgban, Hollandiában, Franciaország északi részén, majd Nagy-Britanniában is. Az EU egészségügyi biztosa, Markosz Kiprianu egy korábbi nyilatkozata szerint az unióban tavaly 14 ezer megbetegedést regisztráltak. Az Északnyugat-Európában kimutatott vírustörzs elleni vakcina kifejlesztésével két cég is foglalkozik, de az oltóanyag csak 2009-ben kerülhet piacra - mondta a biztos.
Magyarország jelenleg még fertőzésmentes országnak számít, bár a nyáron találtak kéknyelv-vírussal fertőzött szarvasmarhákat Észak-Magyarországon, amelyeket Franciaországból importáltak. Lehetséges megoldásként az állatok visszaszállítása, illetve leölése merült fel, erről azonban még konzultálnak a két ország állat-egészségügyi hatóságai. Mivel továbbra is meg kívánjuk őrizni a fertőzésmentességünket, kezdeményezzük az uniós előírások felülvizsgálatát, azt, hogy fertőzött területekről ne lehessen állatokat szállítani máshová - mondta az MTI-Ecónak az esetet követően az országos főállatorvos helyettese, Kocsner Tibor.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet