A Rauch Hungária Kft. nem indul el a felvásárlással a héten, mivel úgy vélik, hogy a keddi megállapodásban szereplő kilenc eurócentes (21,50 forintos), mesterségesen kialakított kilónkénti felvásárlási árra nincs piaci fedezet - mondta a Napinak Kardos Gábor, a Rauch Hungária Kft. termelésért felelős ügyvezetője. A cég a kivárás mellett döntött, mivel az európai almasűrítmény-piac pang, ezen az áron pedig csak nagy veszteséggel tudnának termelni. A cég meg akarja várni a lengyelországi almatermelők és feldolgozók tárgyalásainak végét is, mivel tudomásuk szerint ott még nincs megegyezés. Az a néhány gyár, amelyik nincs blokád alatt és termel, 5-6 eurócentes áron veszi a léalmát - mondja Kardos, jelezve, a héten újraértékelik a helyzetet.
A cég - amelynek csak Magyarországon van feldolgozója - importálni nem fog, így csak az itteni léalma- és az európai sűrítményárakat figyelembe véve tudnak a felvásárlási árról dönteni. A november elejéig tartó szezonban 60 ezer tonna feldolgozását tervezték, ez azonban a felvásárlási ártól függően változhat. Viszonylag kevés termelővel van jelenleg szerződéses kapcsolatunk, és azokban sincs felvásárlási időpont kikötve, a gyár pedig alig használ korai érésű almát, így a késedelem nem okoz jelentősebb veszteségeket - mondja Kardos Gábor.
Ugyancsak halasztja a felvásárlás megindítását a vajai Zöldség-Gyümölcs Feldolgozó Kft. Információink szerint a mátészalkai Eszat Kft. a korai érésű almát termelőkkel kötött szerződéses kötelezettségeinek eleget téve szombattól háromnapos felvásárlást kezd, ezt követően azonban ők is leállnak, és mérlegelik a további lehetőségeiket. A hírek szerint a cég 15 forintos árat fizet. Filep László, a cég ügyvezetőjének becslése szerint a három nap alatt mintegy ezer tonna léalma érkezhet be a gyárba. A nagykállói Brix-Trade Kft. sem kezdi meg a felvásárlást, "remélve, hogy az agrártárca átgondolja a helyzetet".
A magyar feldolgozók pénteken bejelentették, hogy a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordulnak, mivel szerintük az osztrák tulajdonban lévő Agrana-Juice Magyarország Kft. visszaélt gazdasági erőfölényével, amikor megállapodott az árról a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériummal, illetve a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségével (Magosz). Balogh Gyula, a vajai Zöldség-Gyümölcs Kft. tulajdonosa szerint ráadásul rossz egyezség született az FVM-ben, hiszen az Agrana 150 ezer tonna almát dolgoz fel, nyilván a szerződéses partnereitől vásárolja meg a gyümölcsöt, így több százezer tonna ipari almának nem lesz piaca. "Az igazi almaháború most fog kitörni, hiszen a piaccal nem rendelkező termelők nagy bajba kerülnek, mert nem tudják majd hol értékesíteni ipari almájukat" - fogalmazott Balogh.
