Egyre biztosabbnak látszik, hogy ugyan egy nagyon alacsony tavalyi bázishoz képest, de éves szinten mintegy 25-30 százalékkal fog növekedni az agrár GDP - mondja Szabó Márton, a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet vezető tanácsadója. Ezt támasztják alá a KSH által frissen nyilvánosságra hozott kedvező második negyedéves adatok (ezek szerint a második negyedévben 33,8 százalékkal bővült a szektor teljesítménye) és az azóta eltelt időben a kalászos gabonák terméseredménye és a kukorica kilátásai is.
Egy tragikusan esős ősz még ronthatna a kukorica terméshozamán, ez azonban valószínűtlen. Szabó szerint bár az idei nem lesz rekordév a mezőgazdaságban, azért meglehetősen jó eredményeket hoz még úgy is, hogy az állattenyésztés teljesítménye gyakorlatilag nem változott. A növekedést elsősorban a gabonafélék, az olajos növények és a gyümölcsfélék jó hozamai, illetve áremelkedése alapozza meg, túlzott örömre azonban nincs ok, mert javarészt a tavaly kiesett termés pótlásáról van szó. A mezőgazdaság az ország bruttó hazai termékéhez 4 százalékkal járul hozzá, éves szinten így mintegy egy százalék pluszt hozhat. Jövőre azonban, miután nagyobb bővülésre a szektorban nem lehet számítani, az idei magasabb bázis miatt már csak kisebb növekedés várható.
