BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Részleges egyezség született tegnap az alma felvásárlási áráról

Estébe nyúló tárgyalás után tegnap egyezségre jutott az agrártárca az almatermelőkkel és az egyik nagy feldolgozóval a felvásárlási árról. Így várhatóan nem kerül sor a termelők tervezett félpályás útlezárására és befejeződhetnek a szabolcsi és nyírségi almafeldolgozók elleni blokádok is.

2008. szeptember 2. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az ipari alma nettó 30 forintos kilónkénti felvásárlási árára vonatkozó követelést nyomatékosító útlezáró akciót jelentett be még hétfőn Tilki Attila Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei országgyűlési képviselő (Fidesz), Fehérgyarmat polgármestere, de miután tegnap végül született valamilyen megállapodás az ipari alma áráról, várhatóan elmarad a félpályás útlezárás a 4-es főúton. Gráf József agrárminiszter tegnap először a feldolgozókkal, majd a feldolgozókkal és a termelőkkel közösen is tárgyalt, utána pedig már csak a gazdákkal egyeztetett estébe nyúlóan. A miniszter bejelentése szerint az Agrana kilónként kilenc eurócentért veszi majd az almát (információink szerint az Agrana ezt már korábban elfogadhatónak tartotta, hozzátéve, hogy két hétig látják biztosíthatónak). A blokád előtti hírek szerint az almasűrítmény világpiaci ára és kereskedelmének alakulása alapján 5-6 eurócentes kilónkénti felvásárlási ár lenne reális. A Rauch a hét végéig megfontolja, hogy elfogadja-e ezt az árat. A Napi értesülése szerint a magyar tulajdonú feldolgozók, az ESZAT Kft., a Vajai Zöldség-Gyümölcs Kft. és a Briggs Trade Kft. közös álláspontot alakított ki: kifejezik megértésüket a termelők követeléseivel kapcsolatban, ám leszögezik, hogy a megoldás nem az ő kezükben van. Álláspontjukat holnap ismertetik részletesen. Gráf azt is közölte, hogy "az agrártárca a tavalyi fagykárok következtében előállt többletkiadások miatt hektáronként mintegy 70 ezer forinttal támogatja az almatermesztőket. Ezt az összeget még idén még megkapják".
A tegnapi egyeztetés előtt Budai Gyula, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) szövetségi igazgatója a Napinak elmondta, hogy bár a megegyezés szándékával mennek tárgyalni és alapvetően elfogadhatónak tartják az agrárminiszter által szombaton tett 11 eurócentes felvásárlásiár-javaslatot, ha nem lesz megállapodás, a blokád kiterjesztése mellett nem tartanak elképzelhetetlennek egy Kossuth téri nagygyűlést vagy tiltakozó akciót sem. Tegnapig a blokád az osztrák tulajdonú Agrana-Juice Magyarország (AJM) Kft. vásárosnaményi és anarcsi telephelyét érintette. Az első napon 4-500 gazda vett részt az akcióban, majd, bár a munkagépeket otthagyták, 50-100-an maradtak a gyárak előtt; információink szerint sikeresen megakadályozták, hogy tíz, tavalyi almasűrítménnyel megrakott kamion elhagyja az Agrana egyik telephelyét. A termelők az Agroker Holdinghoz tartozó Első Szabolcsi Almafeldolgozó Társaság (ESZAT) Kft. mátészalkai, valamint az osztrák kézben lévő Rauch Hungária (RH) Kft. nyírmadai üzeme előtt is blokádot akartak szervezni, de mindkét társaság jelezte, hogy az árról szóló megállapodásig nem kezdi el a felvásárlást. Az Agrana-Juice 60, az RH 15-20, az ESZAT 8-10 százalékkal részesedik a szabolcsi iparialma-piacból.
Bár a demonstrációval nem minden almatermelő értett egyet - volt, aki a korai almából finanszírozta volna az iskolakezdést -, egyetlen szállítmány bejutását sem kellett megakadályozniuk a tiltakozóknak. Az Északkelet-magyarországi Alma- és Egyéb Gyümölcs Szövetség - Szakmaközi Szervezet (ÉKASZ) elnöke, Bodnár József szerint nem kellene akadályozni azokat a gazdákat az értékesítésben, akiknek forrásszűke miatt nincs más választásuk, mint az aktuális ajánlat elfogadása. Egyes termelőknek hosszabb távon megoldást jelenthetne, ha az EU korlátozná a kínai almasűrítmény importját, amely kezdi ellehetetleníteni a kelet-európai termelőket. A demonstráció elhúzódása nem volt érdeke a Magosz által leginkább védeni kívánt kistermelőknek sem, mivel más években ilyenkor már javában szüretelik a korai érésű fajtákat - ezekből most 80-100 millió forint értékű gyümölcs mehet tönkre. A feldolgozók állítólag már több tíz millió forintos veszteséget kénytelenek elkönyvelni, a külföldi tulajdonosok pedig pert fontolgatnak.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet