Bár világszerte a tejfogyasztás és -termelés növekedését prognosztizálják - 2007-2017 között húsz százalékkal nőhet a termelés - a világ legnagyobb tej- és tejtermék-fogyasztójának számító Európában a termelők lényegében képtelenek kihasználni a konjunktúrát. Ugyanis az ágazat növekedése teljes mértékben a belső piac bővülésétől függ - állapítja meg a GfK Hungária és az Agrár Európa Kft. (AE) közös élelmiszer-ipari tanulmánya. Az uniós bővülés 2014-ig majdnem biztosan elmarad, a tejtermelés és -felvásárlás tavalyi szinten maradását prognosztizálják: ezen belül a régi tagok termelése várhatóan stagnál, az újaké pedig mintegy három százalékkal csökken.
A hazai tejágazat sem kivétel. Az AE szerint idén a nyerstej felvásárlási ára évi átlagban 80-82 forint körül alakul, amivel csak a leghatékonyabban gazdálkodók képesek nyereséget elérni.
A tanácsadó cég szerint az import térnyerése - ez jelenleg a belföldi forgalom 30 százalékára tehető -, valamint a jövedelmezőség további mérséklődése, illetve bizonytalanná válása miatt tovább csökken a hazai termelők száma, és még inkább koncentrálódik az ágazat. Az elmúlt években egyébként látványosan nőtt szektort elhagyók száma: 2000 óta a magántermelők 76, a társas vállalkozások 42 százaléka hagyott fel tevékenységével. A következő öt-tíz évben pedig további tíz százalékuk eshet ki a termelésből, főként a saját takarmánytermelő kapacitással nem rendelkező állattartó telepek vannak veszélyben - mondja Fórián Zoltán, az AE üzletágvezetője. Az állatállomány ez idő alatt húsz százalékkal lett kevesebb, azonban a tejtermeléssel felhagyók további csökkenése ellenére nem várható a 323 ezres tehénállomány fogyása és az 1800 millió literes éves tejtermelés apadása. A feldolgozók sincsenek túl jó helyzetben, mivel érdekeiket csak korlátozottan érvényesíthetik a kiskereskedelemmel szemben. Jelenleg mintegy negyven feldolgozó működik az országban, de várhatóan kevesebben lesznek: egyrészt tovább koncentrálódik a piac, másrészt a jövedelmezőség mérséklődése és egyéb gazdasági okok miatt. Az ágazatot a fogyasztás visszafogása és a tejtermékek kedveltségének visszaesése is sújtja: a GfK felmérése szerint a kiskereskedelmi forgalom 2007-ben 4,5-5 százalékkal csökkent, és ez a romló reálkeresetek miatt az idei első négy hónapban is folytatódott.
Az AE szakértői szerint javítani kellene az ágazat szereplői közti információáramláson, a termelők szervezettségén, a feldolgozókkal való együttműködési hajlandóságon és a szabályozási környezeten is ahhoz, hogy a szektor helyzete érdemben javuljon.
